مهمترین عناوین روز

 

 تهران- رهبر انقلاب اسلامی در سی و یکمین سالگرد رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی در سخنانی روحیه تحول خواهی امام خمینی (ره) را بنیان شکل‌گیری انقلاب اسلامی دانستند و بر ضرورت تداوم پرشتاب این روحیه در عرصه های مختلف جامعه با اعتماد به جوانان تاکید کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه چهاردهم خرداد، در سخنرانی زنده تلویزیونی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) به روحیات اثرگذار بنیان گذار جمهوری اسلامی اشاره کردند و توجه کافی به آن را در ایران کنونی مهم ارزیابی کردند. ایشان تحول در حوزه‌هایی که کشور به نوعی دچار عقب ماندگی شده را الزامی عنوان کرده و «تحول اساسی در نگاه به جوانان و نسل جوان» را از روحیات سرنوشت ساز امام خمینی و نیازمند تداوم دانستند.

روحیه تحول‌خواهی امام خمینی (ره)

مرور روحیات و زندگی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بخش مهمی از سخنان رهبر انقلاب در سالگرد ارتحال ایشان بود. آیت الله خامنه ای «تبدیل روحیه خمودگی و تسلیم ملت ایران به روحیه‌ای مطالبه‌گر»، «ایجاد تحول در نگاه حقارت‌پندارانه ملت در برابر قدرت‌های خارجی و حتی مسئولان دون‌پایه رژیم پهلوی»، «تحول در مطالبات اساسی مردم از خواسته‌های بسیار محدود به مطالباتی همچون استقلال و آزادی» و در نهایت «تحول در نگاه مردم به دین از یک چارچوب عادی و فردی به یک مکتب نظام‌ساز وتمدن‌ساز» را از مهم ترین ثمرات روحیه تحول خواهی امام خمینی (ره) دانستند.

رهبری در توصیف بنیانگذار جمهوری اسلامی ایشان را «امام تحول» نامیدند و تشریح کردند: «ایشان یک فقیه نوگرا بود و در عین حال کاملاً پایبند به تعبد بود.» واقعیت آن است که دستاوردهای کنونی ایران اسلامی مدیون نوخواهی آیت الله خمینی در نیم قرن پیش است. فقیهی که در تنها به فقاهت صرف از اسلام اکتفا نکرد و برای ایجاد حکومت اسلامی در ایران خستگی ناپذیر تلاش کرد. در نتیجه تلاش‌های امام خمینی جامعه ایران به حدی از باور و توانمندی رسید که نظام شاهنشاهی را سرنگون کرد، هشت سال در برابر صدام حسین دیکتاتور عراق و حامیان جهانی اش ایستاد و بیش از چهار دهه است که به دلیل این خودباوری تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی مقاومت کرده است.

اعتماد به جوانان؛ اصل نخست تحول‌خواهی

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان امروز خود با یادآوری اینکه امام خمینی (ره) اعتماد عجیبی به جوانان داشتند، تاکید کردند: «سپردن کارهای بزرگ به جوانان و استفاده از آنان به عنوان ثروت و ذخیره ملی، روش روشن امام بود البته آن بزرگوار در عین حال به افراد غیرجوان نیز به عنوان ثروت ملی اعتماد می‌کردند که این واقعیت نیز در انتصابات ایشان مشهود است و اکنون نیز همچنان که گفته‌ایم باید همین نگاه و روش مد نظر باشد.»

جوانان، کلمه پرتکرار در سخنرانی‌های رهبر انقلاب دستکم در یک دهه گذشته بوده است. ایشان بارها از نیاز کشور به نقش آفرینی بیشتر جوانان در همه عرصه‌ها به ویژه در سیاست و اقتصاد سخن گفتند و این بار نیز به بهانه اعتقاد بنیانگذار انقلاب به این قشر از جامعه آن‌ها را مورد توجه قرار دادند.

رهبر معظم انقلاب در توضیح مفهوم تحول‌خواهی مورد نظر امام خمینی (ره) تاکید کردند: «مخاطب ایشان در این تحول عبارت از ملت ایران بود.» با توجه به تداوم این گفتمان پس از امام می‌توان گفت مخاطب امروز این تحول خواهی گرچه همه مردم ایران است اما با توجه به جوان بودن جمعیت ایران، انتظار تحول خواهی موردنظر امام و رهبری بیشتر از این قشر است. قشری که بستر و سرمایه ای عظیم برای تداوم تحول خواهی در کشور هستند و با ترکیب نیروی آن‌ها و تجربه با تجربه‌های انقلاب و جنگ دیده‌ها می‌توان بسیاری از کاستی‌های جامعه را مشخص و برطرف کرد.

راهی که ادامه دارد

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از بیانات ضمن تاکید بر این نکته که کشور و انقلاب در سی سال گذشته از رویکرد تحولی امام فاصله نگرفته است؛ تصریح کردند: «در این ۳۰ سال با وجود پیشرفت و تحول در عرصه‌های گوناگون، در برخی موارد در زیر ساخت‌ها تحول به‌وجود آمد اما به فعلیت نرسید و در برخی موارد هم عقب‌گرد و پسرفت داشتیم که تأسف‌بار و غیر قابل قبول است.»

ایشان ضمن برشمردن نقاط ضعف کشور در توضیح مفهوم تحول خواهی، پشتوانه فکری و اندیشه متقن و شکل‌یافته را نیاز تحول‌خواهی برشمرده و تصریح کردند: «تحول را نباید با «استحاله فکری» اشتباه گرفت، تحول باید رو به جلو باشد. در تحول، سرعت مهم است اما این سرعت با شتابزدگی و کارهای عجولانه سطحی متفاوت است ضمن آنکه در تحول باید یک دست هدایتگر مطمئن وجود داشته باشد.»

اشاره رهبری به چند نمونه از مواردی که در کشور نیازمند تحول است را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی ایشان و برنامه اجرایی به ویژه برای مجلس یازدهم دانست که در ابتدای کار است. ایشان در این زمینه یادآور شدند: در مسائل اقتصادی «قطع وابستگی اقتصاد از نفت و بودجه بندی عملیاتی»، در مسائل آموزشی «فایده محور و عمقی و کاربردی شدن دروس در مراکز آموزشی»، در مسائل اجتماعی «تأمین عدالت» و در مسایل خانواده و موضوع ریشه‌کنی اعتیاد و همچنین جلوگیری از پیر شدن کشور، نیازمند حرکت های تحولی هستیم.»

ایشان همچنین شرط ایجاد تحول را «نترسیدن از دشمن و دشمنی‌ها» برشمردند و افزودند: در مقابل هر اقدام مثبت و کار مهم، مخالفانی وجود دارد، مثلاً در فضای مجازی غالباً نوع مخالفت‌ها تیز و آزار دهنده است یا جبهه وسیعی از دشمن خارجی وجود دارد که با هر حرکتِ به صلاح کشور، مقابله می‌کند و امپراتوری تبلیغاتی وابسته به صهیونیست‌ها نیز آن را می‌کوبد ولی در انجام یک کار حساب‌شده، نباید ملاحظه این مخالفت‌ها و دشمنی‌ها را کرد.

اشاره رهبری به جبهه وسیع دشمنی از این روست که ایران هراسی و کاستن از موفقیتهای نظام جمهوری اسلامی در سایه پروپاگاندای رسانه ای، پروسه‌ای است که دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای ایران برای ثمربخشی آن، سالانه میلیاردها دلار هزینه می‌کنند اما به تاکید رهبری کار حساب شده می‌تواند تمام این نقشه‌ها را نقش بر آب کند.

واقعیات آمریکا نمود یافته است

بخش پایانی سخنان رهبر معظم انقلاب به موضوع روز یعنی تظاهرات و اعتراضات آمریکا اختصاص داشت، ایشان حوادث جاریِ این روزهای آمریکا را بروز واقعیات پنهان نگه‌داشته‌شده‌ این کشور دانستند و گفتند: زانو زدن پلیس بر روی گردن یک سیاهپوست و فشار دادن آن تا جان باختن شخص و تماشای این صحنه از طرف چند پلیس دیگر، چیز جدیدی نیست بلکه همان اخلاق و طبیعت حکومت آمریکا است که قبلاً نیز با بسیاری از کشورهای دنیا مثل افغانستان، عراق، سوریه و قبل از آن در ویتنام، همین کارها را کرده‌اند.
واقعیت مورد اشاره رهبر انقلاب گرچه قدمتی چهل ساله دارد اما این روزها با مشاهده رویدادهای آمریکا جهان به حقانیت آن پی برده است. رویدادهایی که مرگ «جرج فلوید» سیاه پوست تنها بهانه آن بوده و آتش زیرخاکستر بی عدالتی‌ها و تبعیض‌های سالیان دراز در آمریکا به ویژه علیه سیاه پوستان، شعله ور کرده است./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group