مهمترین عناوین روز

 

 

 

 تهران - رئیس قوه قضاییه گفت: سیاست ما در قوه قضاییه این است که با انسجام و همکاری با دیگر دستگاه‌ها اجازه ندهیم کوچکترین وقفه ای در امور کشور ایجاد شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست شورای عالی مسئولان قضایی با تبریک آغاز امامت دوازدهمین اختر تابناک آسمان ولایت و منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج)، اجرای عدالت را از ویژگی های مهم حکومت مهدوی عنوان کرد.

وی افزود: امروز مسأله «عدالت» از مهم ترین و محوری ترین مسائل جمهوری اسلامی به عنوان نظامی است که می تواند زمینه ساز ظهور و تشکیل حکومت مهدوی باشد و اجرای عدالت، هم در قانون اساسی و هم در سیره و سلوک امامین جامعه مورد تأکید قرار گرفته است.

رئیسی با بیان اینکه همه اجزای حکومت و کارگزاران نظام ملزم به اجرای عدالت هستند، قوه قضاییه را پیشانی اجرای عدالت معرفی کرد و گفت: همه همکاران دستگاه قضا باید بدانند که مأمور به اجرای عدالت هستند و هر اقدامی را باید با سنجه تحقق عدالت انجام دهیم.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه مردم باید اجرای عدالت را احساس کنند، افزود: همان طور که حرارت و برودت هیچ مانعی را نمی شناسد و وارد خانه و کاشانه مردم می شود، عدالت هم باید وارد زندگی مردم شود و برای جامعه کاملاً ملموس باشد.

رئیسی از قانونمداری و قانونگرایی به عنوان شاخص عدالت یاد کرد و گفت: مسئولان و آحاد مردم باید عمل به قانون و مقررات را ارزش تلقی کرده و قانون گریزی و قانون شکنی را ضد ارزش بدانند و همواره قانونمدار حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا از کرونا به عنوان یکی از دغدغه های امروز جامعه یاد کرد و با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و دستگاه های ذیربط، اجرای این تصمیمات و رعایت بایدها و نبایدها از سوی همگان مورد تأکید قرار داد.

توهین به مقدسات میلیون ها انسان میدان دادن به افراد جاهل است
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با محکومیت هتک حرمت ساحت مقدس نبی مکرم اسلام در فرانسه، اهانت به ساحت قدسی پیامبر اعظم (ص) را اهانت به همه ادیان و انبیای الهی دانست و اظهار داشت: توهین به مقدسات میلیون ها انسان خلاف ادیان ابراهیمی و توهین به انسان و خردگرایی و دفاع از جهل و میدان دادن به افراد نادان است.

رئیس قوه قضاییه افزود: گاهی در یک گوشه توهینی به مقدسات می شود و دولت ها هم به محض این که مطلّع می شوند، واکنش نشان می دهند اما حمایت دولت مدعی آزادی و حقوق انسان از توهین به آخرین پیام آور الهی در واقع توهین به حضرت موسی و حضرت عیسی، مغایر با آزادی و حقوق انسان هاست.

رئیسی با بیان اینکه قاطبه آزاداندیشان عالم چه با تحریم کالاهای فرانسوی و چه بدون تحریم کردن کالاهای این کشور از عاملان و حامیان اهانت به پیامبر اعظم (ص) ابراز انزجار کرده اند، یکی از اهداف اهانت کنندگان را حساسیت سنجی جهان اسلام نسبت به این نوع اقدامات عنوان کرد.

رئیسی گفت: آنها به خوبی دریافته اند این اقدام نه تنها در جهان اسلام که از نظر همه مردم دنیا محکوم و منفور است.

انگلیس خبیث می خواهد نهادهای انقلابی را تضعیف کند
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری جدی جنگ روانی از سوی دشمن در کنار جنگ اقتصادی علیه ملت ایران به تحرکات اخیر بنگاه های سخن پراکنی بیگانه در تضعیف نهادهای انقلابی اشاره کرد و گفت: آنها وقتی تقدیر رهبری و مردم از خدمات و اقدامات امنیت آفرین نیروی انتظامی را دیدند، عملیات روانی خود را برای تضعیف این نیرو آغاز کردند.

یک حادثه نباید بهانه تضعیف پلیس شود
رئیسی افزود: هر گونه تخلف در هر دستگاهی نسبت به هر کسی قابل تعقیب و پیگیری است و خود دستگاه‌ها هم تخطی از قانون را نمی پسندند و با آن برخورد می کنند اما باید مراقب تحرکات دشمن باشیم که می خواهد با سوءاستفاده از یک حادثه که در گوشه ای رخ داده، جایگاه و هویت یک نهاد را به طور کامل مخدوش کند.

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: امروز دشمن در اتاق فکر خود سناریویی را طراحی می کند که با راه‌اندازی جنگ روانی و بزرگ نمایی نارسایی ها، مجموعه یک نیروی خدمتگزار و در میدان که مقتدرانه وظایف خود را انجام می دهد، تضعیف کند که باید با این حرکت هوشمندانه برخورد کرد.

هتک حرمت هر کسی چه مسئول باشد یا نباشد، مذموم است
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری در حرام اعلام کردن هتک حرمت مسئولان نظام و تفاوت آن با نقد و نقدپذیری اشاره کرد و گفت: هتک حرمت و هرگونه افترا و تهمت، نه تنها نسبت به مسئولان که نسبت به هر شخصی مذموم و محکوم است.

نقد خوب است اما در نقادی نباید آبروی افراد را برد
رئیس قوه قضاییه افزود: همان طور که رهبری فرمودند، نقد و نقادی آزاد است و مسئولان هم باید روحیه نقدپذیری داشته باشند و خود را در معرض نقد قرار دهند اما حفظ حرمت و آبروی افراد از حدود آزادی است که همه باید به آن توجه و اهتمام داشته باشند.

رئیسی با بیان اینکه باید مرز بین نظارت و دخالت را رعایت کرد، اظهار داشت: بازرسی باید محکم به وظیفه نظارتی خود عمل کند و گزارش آن را هم ارائه کنند و مسئولان باید از مسئولان احساس تعامل و همیاری کنند.

سوت زنی بدون اثبات ادعای یک فساد، مبارزه با فساد نیست
رئیس دستگاه قضا حفظ حرمت افراد در اجرای عدالت را هم مورد تأکید قرار داد و گفت: برخی تحت عنوان مبارزه با فساد بدون اینکه رسیدگی و صحت و سقم آن مشخص شود، اقدام به افشاگری می کنند در حالی که هر خبری الزاماً درست نیست و باید حتماً مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

رئیسی با بیان اینکه «سوت زنی و اعلام فساد به تنهایی، اسمش مبارزه با فساد نیست»، مبارزه با فساد را در گرو اقدام و برخورد با زمینه های فساد و مفسدان دانست و از همگان خواست که گزارش های خودشان درباره مفاسد را برای بررسی و رسیدگی به دستگاه مسئول مبارزه با فساد یعنی دستگاه قضایی و مسئولان ذیربط ارائه دهد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر برخورد قاطع دستگاه قضا با فساد اقتصادی افزود: فساد را باید اعلام کرد تا پیگیری شود اما این که کسی احساس مسئولیت کند و قبل از اثبات یک ادعا آبروی دیگران را ببرد کار درستی نیست و برای جامعه نیز آورده ای نخواهد داشت.

دورکاری همکاران قضایی نباید در رسیدگی به کار مردم وقفه ایجاد کند
رئیسی همچنین به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای اعمال برخی محدودیت ها در پایتخت و برخی استان ها در هفته جاری اشاره کرد و از مسئولان دادگستری خواست که اجرای طرح دورکاری کارکنان را به گونه ای مدیریت کنند که حقوق مردم و ارباب رجوع رعایت شده و در پیگیری کار مردم و رسیدگی به موقع به پرونده ها، وقفه به وجود نیاید.

بازگرداندن بیت المال مهم تر از مجازات مفسدین است
رئیسی با قدردانی از اقدامات دادستانی تهران در وصول معوقات بانکی و بازگرداندن میلیاردها دلار ارز واردات و صادرات به بیت المال اظهار داشت: مجازات مفسدان اقتصادی مساله مهمی است و افراد مفسد باید به زندان بروند اما بازگرداندن اموال به یغما رفته بیت المال مهم تر است و اولویت قرار گرفتن این مسأله قابل قدردانی است.

بانک ها بدون احراز صلاحیت به کسانی تسهیلات داده اند که می گویند کارتن خواب بوده اند
رئیس دستگاه قضا از تلاش های صورت گرفته برای بازگرداندن ارزهای صادراتی به بانک مرکزی نیز قدردانی کرد و با انتقاد از پرداخت تسهیلات و یا کارت بازرگانی به افرادی که بانک ها از آنها به عنوان «کارتن خواب» یاد کردند، گفت: در پرداخت تسهیلات به افراد باید اعتبارسنجی شود اما عجیب است که برخی بانک ها بدون احراز صلاحیت به برخی افراد وام داده اند تا فعالیت اقتصادی انجام دهند یا بدون احراز صلاحیت به افرادی کارت بازرگانی ارائه شده اما حالا آمار می دهند و می گویند آنها کارتن خواب بوده اند.

جوانی که ۶ میلیون حقوق می گیرد چطور ماهی سه سکه مهریه بدهد؟
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به درخواست برخی محکومان مهریه برای حمایت دستگاه قضایی از آنها به دلیل اعسار در پرداخت مهریه اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی قیمت سکه با رشد فزاینده از سه میلیون تومان به ۱۷ میلیون تومان رسیده، چگونه می توان انتظار داشت یک جوان با حقوق ماهیانه ۶ میلیون تومان ماهی سه سکه به عنوان مهریه پرداخت کند.
رئیس قوه قضاییه افزود: مهریه بدهی زوج به زوجه است و کسی که تمکن مالی دارد باید آن را بپردازد اما اجماع همه علما بدون استثناء این است کسی که توان مالی ندارد نمی توان مجبور به پرداخت مهریه یا زندانی کرد و ما که از اوضاع کشور آگاه هستیم باید بر اساس واقعیت عمل کنیم.
رئیسی با تأکید بر اینکه هیچ فرد معسری نباید به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان بماند، به دادستان کل کشور مأموریت داد فرایند تعدیل پرداخت مهریه را پیگیری کند و از رئیس سازمان زندان ها نیز خواست که آماری از کسانی که به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان هستند، تهیه و ارائه دهد.

بازداشت ۳۸ کارمند متخلف سازمان ثبت اسناد و املاک
در این جلسه، ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور از اقدامات این سازمان برای برخورد با کارکنان متخلف خبر داد و گفت: با همکاری مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه، ۳۸ نفر از کارکنان خاطی سازمان و چهار وکیل که اقدام به دلالی در حوزه مرکز مالکیت معنوی می کردند، دستگیر شده اند.

دستگیری ۱۹ وکیل مدعی وکالت تضمینی
حجت الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نیز از برخورد با ۳۰ تن از کارکنان بخش های قضایی در استان تهران در موضوع رشوه و دخالت در پرونده ها خبر داد و افزود: در پی تأکید ریاست قوه قضاییه مبنی بر برخورد با وکالت تضمینی، ۱۹ وکیل که ۱۳ نفر از آنها در تهران مشغول به فعالیت واسطه گری برای اعمال نفوذ در پرونده ها و انحراف در روند دادرسی بودند، دستگیر شده اند. این افراد اقدام به پرداخت رشوه و اعمال نفوذ برای تغییر برخی آرای پرونده ها کرده بودند.

تحویل چهار هزار پابند الکترونیک
محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها نیز در این نشست به ارائه گزارشی از بازدید ۷ ساعته خود و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه از زندان زندان قرچک پرداخت و از تحویل چهار هزار پابند الکترونیک به استان‌های کشور برای اجرای این طرح خبر داد.

بازرسی از ۵۰ دفتر خدمات الکترونیک قضایی
عیسی زارع پور رئیس مرز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه قضاییه هم با اشاره به دستور رئیس دستگاه قضا برای رفع نواقص و موانع فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از بازرسی ۵۰ دفتر خدماتی در هفته گذشته خبر داد و گفت که آنچه می تواند بار مراجعات به این دفاتر را کاهش دهد، استفاده از ظرفیت های گسترده خدمات غیرحضوری است که در ماه های اخیر در قوه قضاییه ایجاد شده و کمتر از ۱۰ درصد این ظرفیت مورد استفاده قرار می گیرد.
وی استفاده از سامانه نوبت دهی الکترونیک به عنوان یکی از خدمات مهم برای کاهش مراجعات حضوری به دفاتر خدماتی را کمتر از سه درصد عنوان کرد و گفت: افزایش مراجعات به این سامانه به ویژه در این ایام که با شیوع کرونا مواجه هستیم یک ضرورت است که مردم می توانند از طریق سایت adliran.ir اقدام به اخذ نوبت از دفاتر خدماتی کنند.

زارع‌پور از راه اندازی مرکز پشتیبانی خدمات الکترونیک قضایی خبر داد و گفت: بخش مهمی از مراجعه‌کنندگان به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، کاربران حرفه ای این دفاتر از جمله وکلا و کارشناسان حقوقی هستند و در ماه های گذشته امکانات بسیار خوبی برای خودکاربری این گروه ها فراهم شده که با وجود ثبت ۵۰ هزار درخواست در این ایام، باز هم میزان استفاده از این ظرفیت حدود ۸ درصد بوده که انتظار می رود این قشر بیش از دیگران از این ظرفیت استفاده کنند.
وی افزود: شماره تماس ۵۷۷۹۸۰۰۰ از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ آماده پاسخگویی به مراجعه کنندگان و کاربران این مرکز است./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group