مهمترین عناوین روز

 

 

 

 پایگاه خبری تحلیلی پویاخبر (www.pooyakhabar.ir)  

ایلام - در اولین روز از آغاز تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و در حالیکه نشانه هایی از سرد بودن فضای انتخابات در روزهای قبل دیده می شد، تنور انتخابات در استان ایلام رو به گرم شدن گذاشت.

دیروز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه بیشتر نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس، ستادهای تبلیغاتی خود در مرکز استان را با حضور تقریبا پرشمار هواداران افتتاح کردند که شور و حال خاصی به فضای عمومی شهر ایلام داده بود.

این افتتاح ها که از قبل از طریق فضای مجازی و توسط هواداران اطلاع رسانی شده بود از عصر امروز آغاز شده و تا ساعت های پایانی امشب ادامه داشت. برخی چهره ها کمتر شناحته شده بودند اما تعدادی هم با توجه به اینکه در دوره های مختلف نامزد بوده یا نماینده کنونی و ادوار ایلام بودند بیشتر شناخته شده هستند.

در جریان افتتاح ستادها، خود نامزدها حضور داشتند و برای مردم سخنرانی کردند همچنین جوانان و نوجوانان با ایستادن در کنار خیابان های اطراف ستاد پوسترها و عکس های نامزد مورد نظر خود را توزیع می کردند.

در بیشتر ستادها با صدای بلند آهنگ های حماسی به زبان کردی و فارسی پخش می شد و خیابان های محل ستادها با ترافیک مواجه بود.

امسال همانند دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی برپا کردن ستاد در هسته مرکزی شهر و خیابان های اصلی و پر تردد شهر ممنوع است بنابراین بیشتر ستادها در خیابان های کم تردد تر شهر دایر شده اند هر چند حضور ستادها و هواداران نامزدها به شلوغ شدن این خیابانها انجامیده است.

علاوه بر تحرک انتخاباتی در فضای عمومی ایلام، در فضای مجازی نیز تبلیغات انتخابات شکل جدی تری به خود گرفت هر چند از روزها و ماه های قبل گروه های هواداران نامزدهای مختلف ایجاد شده بود. کانال های تلگرامی پر بازدید استان نیز اطلاعیه هایی را برای درج تبلیغات نامزدها منتشر کردند.

در استان ایلام با توجه به بافت قبیله ای موجود، ایل و طایفه در انتخابات تعیین کننده است هر چند گرایش های حزبی نیز وجود دارد و بسیاری از افراد یک نامزد خود را قبیله ای و نامزد دیگر خود را تفکری و حزبی انتخاب می کنند.

رصد فعالیت تبلیغاتی نامزدها

امروز و در نخستین روز از تبلیغات انتخابات نامزدها، معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام و رییس ستاد انتخابات استان ایلام اعلام کرد: فعالیت های تبلیغاتی نامزدها هم در فضای مجازی و هم فضای واقعی به طور دائم پایش و نظارت می شود و هرگونه عدول از چارچوب های مشخص شده تخلف انتخاباتی محسوب می شود.

به گفته محمد نوذری، نامزدهای انتخابات مجلس از امروز به مدت یک هفته مجاز به تبلیغات و تشریح برنامه های خود هستند.

وی برپایی ستاد انتخاباتی در اماکن شلوغ و پرتردد که موجب اخلال در نظم عمومی می شود،‌ تعرض، تخریب و توهین به کاندیدای رقیب و دیگر ستادهای انتخاباتی، راه اندازی کاروان ها و کارناوال های تبلیغاتی در خیابان ها و معابر عمومی را از جمله تخلف های تبلیغاتی نامزدها و ستادهای آنها عنوان کرد.

لزوم معرفی رییس ستاد و اعلام شماره حساب مالی به فرمانداری ها

رییس ستاد انتخابات ایلام همچنین گفت: هر نامزد انتخابات باید یک رییس ستاد به فرمانداری های حوزه انتخابیه خود معرفی کند تا رابط بین نامزد و فرمانداری باشد و همچنین باید یک شماره حساب به منظور بررسی دخل و خرج و هزینه های تبلیغاتی خود را تا پایان امروز ارائه دهد.

نوذری یادآور شد: در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی و در اجرای ماده ۸ و ۷ قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی بعضی از نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکنون اقدام به معرفی شماره حساب شخصی و نماینده مالی نکرده اند.

وی تاکید کرد: با نامزدهایی که تا پایان امروز در این خصوص اقدام نکنند به استناد ماده ۱۱ همین قانون متخلف محسوب شده و با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

ایلام مبتکر طرح تبلیغات پاک در کشور

چندین سال است که شهرداری ایلام مبتکر طرح تبلیغات پاک در کشور شده است که در جریان تبلیغات انتخابات های چند سال اخیر انجام داد و مورد استقبال و تایید سایر شهرداری های کشور و تهران قرار گرفت و به منظور جلوگیری از ایجاد آلودگی های بصری ناشی از چسباندن پوستر بر معابر عمومی این نوع تبلیغات پاک در ایلام انجام می شود.

به گفته شهردار ایلام به این منظور ۱۹۰ نقطه از شهر ایلام برای انجام تبلیغات پاک داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است.

طالب صادقیان افزود: این نقاط که در محل دید عموم مردم قرار دارد بنرهایی به ابعاد ۴۰ در ۶۰ سانتیمتر حامل تصاویر و اسم داوطلبان مجلس نصب می شود و این بنرها از همان ساعات اولیه شروع تبلیغات تا روز پایانی در نقاط از پیش تعیین شده قرار خواهد داشت.

شهردار ایلام تاکید کرد: همه نامزدها موظف به شرکت در طرح تبلیغات پاک هستند و اجازه چسباندن پوستر داوطلبان به در و دیوار و معابر عمومی و اماکن همگانی داده نمی شود و در صورت مشاهده به عنوان تخلف انتخاباتی محسوب و با داوطلب مذکور برخورد خواهد شد.

تبلیغات نامزدهای انتخابات از بامداد امروز تا ۲۴ ساعت قبل از آغاز رای گیری مجاز است و طبق تجربه دوره های گذشته هرچه به روزها و ساعات پایانی تبلیغات نزدیک شویم شور و هیجان انتخاباتی افزایش می یابد.

استان ایلام بر اساس آمار رسمی در ۱۰ دوره گذشته برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی میانگین مشارکت ۷۵ درصدی در انتخابات را ثبت کرده است که از ۷۰ درصد معیار مشارکت حداکثری بالاتر است.

در استان ایلام از بین ۱۳۹ نفر داوطلب، ۶۱ نفر نامزد شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی شدند که از این تعداد داوطلب ۴۱ نفر در حوزه انتخابیه ایلام و ۲۰ نفر در حوزه انتخابیه دهلران با هم به رقابت می پردازند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه همزمان با سراسر کشور در ۵۵۴ شعبه ثابت و سیار شهری و روستایی در نقاط مختلف استان ایلام در هر دو حوزه انتخابیه ایلام و دهلران برگزار می شود.

حوزه انتخابیه ایلام شامل شهرستان های ایلام، سیروان، چرداول، هلیلان، ایوان، مهران و ملکشاهی و حوزه انتخابیه دهلران هم شامل شهرستان های دهلران، دره شهر، بدره و آبدانان است.

استان ایلام دارای سه نماینده در مجلس شورای اسلامی است.

شعار امسال انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گام دوم انقلاب، قانونمداری، بی‌طرفی و انسجام ملی است.

شروع به کار رسمی فرایندهای اجرایی انتخابات از تاریخ دهم آذرماه با ابلاغ دستور شروع انتخابات از سوی وزیر کشور به فرمانداران مراکز حوزه انتخاباتی آغاز شد و تا ۱۶ آذر فرآیند ثبت نام از داوطلبان ادامه داشت و اسامی نهایی داوطلبان احراز صلاحیت شده بعد از چند مرحله بررسی دیروز رسما اعلام شد.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین انتخابات میان‌ دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری دوم اسفندماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود./ایرنا

 

 

 

 

 

 

×××

   

 

   این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید - این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید :ایمیل برای ارسال اخبار، مقاله، سوژه و درج تبلیغات

 

     ۰۹۱۸۵۱۳۸۸۵۴  - ارسال اخبار از طریق تلگرام: ۰۹۱۲۰۷۲۰۷۶۱

 

09185138854 - واتساپ - بَله: 09398433916

 

 

عضویت در تلگرام

نوشتن دیدگاه

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« پویــا خبر » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« پویــا خبر » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


Back to Top

Template Design:Dima Group