استاندار کرمان: در گام دوم طرح مثلث توسعه اقتصادی، بروکراسی اداری باید به حداقل برسد

  پایگاه خبری تحلیلی پویا خبر (pooyakhabar.ir):استاندار کرمان از ساختار اداری دولتی به عنوان یک تفکر استعماری یاد کرد که موجب شده دولتها به جای توسعه کشور به توسعه خود بپردازند، گفت: در گام دوم طرح مثلث توسعه اقتصادی، بروکراسی اداری باید به حداقل برسد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علیرضا رزم حسینی در […]

 

پایگاه خبری تحلیلی پویا خبر (pooyakhabar.ir):
استاندار کرمان از ساختار اداری دولتی به عنوان یک تفکر استعماری یاد کرد که موجب شده دولتها به جای توسعه کشور به توسعه خود بپردازند، گفت: در گام دوم طرح مثلث توسعه اقتصادی، بروکراسی اداری باید به حداقل برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علیرضا رزم حسینی در دیدار جمعی از نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه از ابتدای شروع کار دولت در استان کرمان براساس نامگذاری هفت سال از متوالی به نام حوزه اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری، مدیریت استان بر فعالیت های اقتصادی متمرکز گردید، افزود: یکی از اهداف مدیریت استان، توسعه اقتصادی استان بود.
وی یادآور شد: توسعه اقتصادی در ایران با دو چالش بزرگ یعنی (سیاسی کاری و جناح بازی) و (ساختار ناکارآمد اداری) مواجه بود که در همین راستا در استان کرمان شعار ولایت و توسعه براساس قانون اساسی مطرح و براساس این مشی منشور همدلی به امضای این جناح ها رسید
استاندار کرمان امضای این منشور از سوی نمایندگان گروه ها و جناح های سیاسی را نوعی تعامل و همگرایی در توسعه و آبادانی استان دانست و خاطر نشان کرد: دنبال نمودن این مشی توفیقاتی را به همراه داشته و در همین راستا مدیریت استان این سیاست اعتدالی را که مورد تایید شخصیت های بزرگ کرمانی نظام همچون آیت الله موحدی کرمانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی و شخص رئیس جمهور است را دنبال خواهد کرد.
رئیس شورای اداری استان با تاکید براینکه همگرایی و تعاملی که در استان کرمان حاکم است را با نمایندگان منتخب استان در راستای توسعه اقتصادی دنبال خواهیم کرد، گفت: اگر فردی با بروکراسی های اداری آشنا نباشد مصیبت آن را برای کشور درک نخواهد کرد، زیرا پیشینه ای تاریخی دارد.
وی از ساختار اداری دولتی به عنوان یک تفکر استعماری یاد کرد که موجب شده دولتها به جای توسعه کشور به توسعه خود بپردازند، افزود: این بروکراسی نحس اداری موجب شده تا همه دست به دست هم دهند و نگذارند که از ظرفیت های کشور به خوبی استفاده شود و به همین واسطه، شاهد امضاهای طلایی و فسادهای اداری هستیم، فسادی که در همه ادوارها وجود داشته است.
استاندار کرمان با تاکید براینکه طرح ایده مثلث توسعه اقتصادی توانست با همدلی و تعامل بین ارکان حکومت در راستای توسعه اقتصادی، بروکراسی نحس اداری را دور بزند، خاطر نشان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با هر دیدگاه سیاسی یکی از راس های مثلث توسعه اقتصادی هستند که باید از ظرفیت آنها برای توسعه و آبادانی استان استفاده کرد.
رزم حسینی یادآور شد: با طرح مثلث توسعه اقتصادی به جای دنبال نمودن توسعه سیاسی، توسعه اقتصادی را در سطح استان و ملی به طور جد دنبال کردیم و معتقدیم نمایندگان علاوه بر وظیفه قانون گذاری با ایفای نقش مثبت در این ایده می توانند پیگیری مطالبات مردم را به خوبی دنبال کنند.
وی به نقش تاثیرگذار ائمه جمعه در طرح مثلث توسعه اقتصادی اشاره و یادآور شد: ائمه جمعه ناظرین طرح مثلث توسعه اقتصادی هستند و تا به امروز ۵۶ امام جمعه در استان درگیر فعالیت های اقتصادی و توسعه اقتصادی هستند که خوشبختانه موفقیت هایی حاصل شد.
استاندار کرمان خاطر نشان کرد: برخی از پروژه های سرمایه گذاری با مسائل و مشکلات بروکراسی اداری مواجه شده اند که می توان این مشکلات را از طریق نمایندگان مجلس دنبال نموده و مرتفع ساخت
رزم حسینی در ادامه به طرح شهر نمونه اقتصادی مقاومتی قلعه گنج و مطرح شدن این ایده برای اولین مرتبه توسط استان کرمان اشاره کرد و گفت: در اولین بازدید از شهرستان قلعه گنج، پتانسیل ها و قابیلت های خوب این شهرستان از قبیل آب شیرین، معادن و … را در کنار فقر مشاهده کردیم و در این راستا بود که ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج مطرح شد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه زیرساخت ها اقدامات بسیار شایسته ای را انجام داده است اما همچنان شاهد فقر مردم در برخی از شهرستان ها و روستاها هستیم لذا در استان کرمان به منظور محرومیت زدایی و توانمندسازی مردم در مهرماه سال ۹۲ طی انعقاد تفاهم نامه ای شهرستان قلعه گنج به بخش غیردولتی(بنیاد مستضعفان) واگذار شد که به امضای چهار وزیر کشور، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، نیرو رسید.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان، به فرمایش مقام معظم رهبری به سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان مبنی براینکه (برای اقتصاد مقاومتی ابتدا یک منطقه را انتخاب کنید و بعد از آبادانی آن منطقه به جاهای دیگر بروید) اشاره کرد و یادآور شد: ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در حال حاضر ۲۰ ماه است که در شهرستان قلعه گنج در حال اجراست و فرماندار و امام جمعه این شهرستان در اختیار توسعه اقتصادی هستند و به خوبی توانسته اند در کنار استانداری، بنیاد را جذب شهرستان نمایند.
رزم حسینی خاطر نشان کرد: بنیاد مستضعفان در ابتدای کار با ابهام مواجه بود اما ظرف شش ماه ستاد اجرایی بنیاد در منطقه مستقر و احداث و تجهیز مجتمع اداری، هتل کپری با استفاده از فرهنگ منطقه، افتتاح و راه اندازی دو کارخانه و راه اندازی صندوق های توسعه ای محلی و روستایی در ۶۰ روستا در دستور بنیاد قرار گرفته که هم اکنون شاهد تاثیرات آنها در منطقه هستیم.
وی با اشاره به اینکه رئیس بنیاد مستضعفان به صراحت بیان کرده که اگر همکاری دولت در اجرای این پروژه نبود، قطعا توفیقات کنونی حاصل نمی شد، گفت: سبک مدیریت اداری در شهرستان قلعه گنج یکی از مهمترین اقداماتی بود که مصمم هستیم آن را در سطح استان تکثیر نمائیم.
استاندار کرمان خاطر نشان کرد: شهرستان قلعه گنج قبل از انتخاب به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی و حضور بنیاد مستضعفان در منطقه به عنوان یکی از ناامن ترین شهرستان های استان به شمار می رفت اما طبق آخرین آمار این شهرستان امروز به امن ترین شهرستان ها با ۷۸ درصد از شاخص های ایمنی تبدیل شده است.
رزم حسینی یادآور شد: براساس حصول موفقیت از شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج به دنبال تکثیر و گسترش آن در سطح استان هستیم که در این راستا استان کرمان به هشت زون اقتصادی تقسیم شده است لذا شرکت های توانمند بومی استان شناسایی و از توان آنها برای توسعه اقتصادی استان استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه استان از شرکت های توانمند هیچگاه پول نمی خواهد، گفت: بخش خصوصی باید با اعتماد سازی نسبت به جمع آوری پول های خرد مردم اقدام نموده و آن را برای توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در منطقه هزینه کند که خوشبختانه طی مذاکره با شرکت های توانمند و بومی استان پیش نویسی تهیه و به امضا رسیده است.
نماینده عالی دولت در استان کرمان، با تاکید براینکه دولت ها تسهیل گران امر سرمایه گذاری هستند، افزود: از مجموع شرکت های توانمند استان چندین بانک خصوصی همچون بانک گردشگری، پاسارگاد، رسالت، اقتصاد نوین با چندین میلیارد تومان سرمایه برای همکاری با دولت در پیشبرد امر توسعه منطقه ای استان کرمان اعلام آمادگی کرده اند.
رزم حسینی به انتخاب حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری به عنوان وزیر معین اقتصاد مقاومتی استان کرمان اشاره کرد و یادآور شد: حجت الاسلام پورمحمدی نسبت به استان کرمان انگیزه داشته و معتقد است که ایده اقتصاد مقاومتی و تقسیم استان به هشت زون منطقه ای می تواند پاسخگوی استان باشد.
وی با تاکید براینکه از ابتدای امر وقتم را وقف استان کرمان کردم، خاطر نشان کرد: طرح مثلث توسعه اقتصادی باید به طور جد با همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان دنبال شود که در این راستا دبیرخانه مشترک مثلث توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان راه اندازی شده و هر پنجشنبه تشکیل جلسه می دهد.
استاندار کرمان ضمن قدردانی از همکاری و حمایت های توسعه ای نمایندگان استان، تاکید کرد نباید خود را صرف مسائل حاشیه ای کنیم زیرا این اقدامات هیچ ثمره ای برای استان نخواهد داشت.
در ادامه این دیدار محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور؛ علیبرز بختیاری نماینده بافت، رابر و ارزوئیه؛ شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر؛ علی اسدی نماینده مردم شهربابک؛ یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد حضور داشتند که اقدامات دولت تدبیر و امید را در استان کرمان نمونه و مثال زدنی دانسته و بر همکاری در پیشبرد توسعه استان و همچنین بر مستندسازی طرح ها و ایده های استانی جهت تبدیل شدن به احکام قانونی سند برنامه ششم توسعه تاکید کردند.

 

 

انتهای پیام/*