استولتنبرگ: اعضای ناتو برای آزادسازی خاک اوکراین تلاش کنند

تهران- دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بر ضرورت حمایت کشورهای عضو این ائتلاف نظامی از اوکراین برای تسهیل و تسریع در فرایند آزادسازی مناطق اشغالی خاکش تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از آژانس خبری نوینیت (Novinite)، ینس استولتنبرگ روز دوشنبه در شهر صوفیه پایتخت بلغارستان بر لزوم ایفای نقش بیشتر ناتو در هماهنگی و برنامه ریزی جهت ارایه کمک‌های نظامی به اوکراین و حمایت از این کشور در مقابل روسیه تاکید کرد.

وی پیش از نشست اعضای ناتو گفت که کمک به اوکراین برای بازپس‌گیری اراضی اشغال شده با وجود تاخیر ارسال سلاح‌ها باید اولویت اصلی باشد.

استولتنبرگ در رابطه با دخالت ناتو در اوکراین تصریح کرد که هیچ برنامه‌ای برای آموزش سربازان در داخل خاک اوکراین نداریم و آموزشی در این کشور وجود ندارد.

وی سه موضوع کلیدی نشست آتی ناتو در واشنگتن که در ماه جولای (تیر و مرداد) برگزار می شود را افزایش قابلیت‌های دفاعی در میان اعضای سازمان، حمایت از اوکراین و تقویت مشارکت‌های جهانی به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه برشمرد.

استولتنبرگ با طرح این ادعا که اولویت اصلی کشورهای عضو ناتو برقراری صلح است، افزود: با این وجود این ائتلاف همچنان به اولویت کاری خود برای بالا بردن قابلیت‌های نظامی کشورهای عضو توجه دارد.

وی گفت: تا کنون تعداد قابل توجهی از کشورهای عضو ناتو به هدف اختصاص ۲ درصد تولید ناخالص داخلی به هزینه‌های نظامی رسیده‌اند.

استولتنبرگ ضمن تشکر از کمک کشورهای عضو ناتو برای تسهیل آزادسازی ۵۰ درصد از اراضی اشغالی اوکراین، از تاخیر در فرایند ارسال کمک‌های نظامی ابراز نگرانی کرد و مشارکت بیشتر کشورهای عضو ناتو در حمایت از کی‌یف را خواستار شد.

استولتنبرگ نسبت به ضرورت همکاری اعضای ناتو با کشورهای متحد این سازمان در منطقه آسیا و اقیانوسیه تاکید کرد و نسبت به اتحاد فزاینده بین چین و روسیه هشدار داد.

وی بر اهمیت همکاری ناتو با متحدانش در مقابله با تهدیدات امنیتی نوظهور و همچنین بر تعهد این ائتلاف نظامی برای رسیدگی به چالش‌های امنیتی جهانی تاکید کرد و نسبت به توانایی این سازمان برای رویارویی جمعی با بحران‌های آینده اطمینان داد.

 

 

 

 

#

#

#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاخبر

#پایگاه_خبری_تحلیلی_نگاه_اقتصاد

#پایگاه_خبری_تحلیلی_ندای_زاگرس

#پایگاه_خبری_تحلیلی_ماناسپهر

#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاروز

#گروه_رسانه_ای_ندای_زاگرس

#گروه_رسانه_ای_ پویاخبر