امام جمعه ایلام: انقلاب اسلامی هسته اصلی دفاع از مظلومان جهان است

ایلام - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه به برکت خون شهدا و استقامت ملت، انقلاب اسلامی امروز مرکز و هسته اصلی دفاع از مظلومان جهان است، گفت: حماسه‌های ماندگار مردم ایلام در دوران دفاع مقدس باید روایت و بازگویی شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام ” الله نور کریمی تبار” روز شنبه یادواره شهدای حمله هوایی ۱۸ و ۱۹ خرداد سال ۱۳۶۴ شهرستان ایوان و بخش زرنه، با بیان اینکه تاریخ انقلاب اسلامی مشحون از حماسه‌های ماندگار از ایثارگری و مجاهدت مردان و زنان این سرزمین است، اظهار کرد: مجد، عظمت و بزرگی امرزو ایران و جمهوری اسلامی ثمره شهادت و ایثار مردان و زنانی است که جان خود را عاشقانه در راه خدا و میهن فردا کردند.

وی با بیان اینکه شهدا در پیشگاه خداوند متعال بالاترین درجات را دارند، افزود: این مجاهدان و رزمندگان از رستگاران دنیا و آخرت هستند چرا که بر اساس آیات قرآن کریم کسانی که در مسیر مجاهدت در راه خدا قرار می‌گیرند، نزد خداوند متعال، روزی دارند و نامشان همواره زنده خواهد ماند.

امام جمعه ایلام با بیان اینکه مردم عاشق اهل بیت(ع) به ندای امام راحل به انقلاب اسلامی لبیک گفتند و عشق به ایثار و ارزش‌های اسلامی در دل مردم ایران ماندگار شد، ابراز کرد: ایمان به خدا عامل پیش‌برندگی است که امروز جمهوری اسلامی را در دنیای مادی برتر کرده و همه چشم‌های مادی‌گرا به نظام اسلامی دوخته شده که مسیر نجات بشریت را به آنان نشان دهد.

حجت الاسلام کریمی‌تبار با تاکید بر اینکه نسل بازمانده امروز قدردان شهدا هستند، یادآور شد: اگر ایلام و ایوان را می‌خواهیم معرفی کنیم باید به حماسه‌هایی که مردمان این دیار در آغاز جنگ، در طول دفاع مقدس و در پایان آن آفریدند، عملیات‌هایی که در این استان انجام شده است، توجه شود.

وی با اشاره به اینکه مقاومت مظلومانه مردم ایلام در برابر بمب‌های اهدایی اروپا و آمریکا به رژیم بعثی ستودنی است، یادآور شد: امروز همان بمب‌ها بر سر مردم مظلوم فلسطین و غزه ریخته و زنان و کودکان، مساجد و مدارس فلسطین بمباران می‌شود.

امام جمعه ایلام تصریح کرد: حماسه دوران دفاع مقدس ملت ایران و مردم مرزنشین ایلام آفریدند، زوایای بسیاری دارد که هنور بسیاری آز آنها ناگفته است، این مقاومت موجب شد که برای اولین بار ۲ قطب قدرتمند دنیا با وجود همه تضادها، در مقابله مردم ایران در دفاع مقدس وحدت پیدا کردند اما باز هم در مقابل ملت ایران اسلامی شکست خوردند.

حجت الاسلام کریمی‌تبار ابراز کرد: امروز جمهوری اسلامی در جایگاهی قرار دارد که آمریکا در برابر موشک‌های نقطه زن ساخت جوانان کشور، عاجز و ناتوان است و رژیم اشغالگر قدس در عملیات وعده صادق جرأت عکس‌العمل نداشت و قدرت پوشالی آن عیان شد و دست تسلیم در برابر اقتدار ایران اسلامی بالا برد و این، ثمره استقامت و صبر ملت در راه خدا و خون‌های مظلومانه شهدایی است که زیر بمب‌های دشمن به شهادت رسیدند.

وی با تاکید بر اینکه امروز جمهوری اسلامی فراتر از تصور در مسیر خود پیش می‌رود، یادآور شد: امروز جبهه مقاومت در کل جغرافیای دنیا تشکیل شده به گونه‌ای که در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا شعار “مرگ بر اسرائیل” با زبان فارسی سر داده می‌شود.

امام جمعه ایلام گفت: به برکت خون شهدا ارتش تا دندان مسلح رژیم غاصب در برابر مجاهدان حماس زمین گیر شده و در باتلاقی فرو رفته که راه نجاتی ندارد و این لطف الهی به مردم ایران و مسلمان جهان است و با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمن، دنیا در تشییع شهید آیت‌الله رئیسی، شهید خدمت ابراز همدردی کرد و به احترام شهید سکوت و قیام می‌کنند.

حجت الاسلام کریمی‌تبار افزود: امروز جمهوری اسلامی به عنوان هسته اصلی و مرکز آزادی‌بخشی و دفاع از مظلوم در دنیا معرفی شده است، اما این رسالت ما که همان پاسداری از خون شهدا و بزرگداشت شهدای خدمت، ادامه دارد که راه ارزشمند شهدا را ادامه دهیم و لبیک‌گوی هدایت‌های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی باشیم.

وی بیان کرد: در آستانه انتخابات دوره چهاردهم ریاست جمهوری، دشمن تلاش می‌کند مردم را ناامید کند، اما مردم با لبیک به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضوری باشکوه در انتخابات خواهند داشت، انتخابی اصلح و مشارکت حداکثری داشته و مردم ما کسی را انتخاب کنند که خادم ملت باشد.

 

حادثه بمباران هوایی در شهرهای ایوان و زرنه باید در سطح ملی بازگو شود

سرپرست اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام نیز در این یادواره، اظهار کرد: رخدادهای بی نظیر و دردناکی طی دفاع مقدس در استان نظیر بمباران های هوایی شهرهای مختلف استان رخ داده که باید برای نسل جوان بازگو شود.

” محمد رحیمی” بیان کرد: ۱۸ خردادماه مصادف با بمباران هوایی شهر ایوان در سال ۶۴ یکی از غم‌انگیزترین روزهای جنگ ایران و عراق در تاریخ دفاع مقدس است.

وی افزود: در این بمباران ۱۴۶ نفر از اهالی شهر ایوان شهید و بیش از ۷۰۰ نفر زخمی شدند که فاجعه انسانی را در تاریخ این شهر کوچک ثبت کرد.

به گزارش ایرنا، در بمباران ۱۸ خرداد سال ۱۳۶۴ شهر ایوان توسط هواپیماهای رژیم بعث عراق ۱۴۶ نفر از اهالی این شهر شهید و بیش از ۷۰۰ نفر زخمی شدند که فاجعه انسانی را در تاریخ این شهر کوچک ثبت کرد.

شهر ایوان در طول جنگ تحمیلی هشت بار مورد تعرض هوایی قرار گرفت.

یادواره شهدای حمله هوایی ۱۸ و ۱۹ خرداد سال ۱۳۶۴ شهرستان ایوان و بخش زرنه با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های شهدا و ایثارگران در مسجد جامع شهر ایوان برگزار شد.