اولین سفر استانی دولت دوازدهم/ رئیس جمهوری: باید دانشگاهیان بدون هیچ مشکلی نقد و انتقاد کنند

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: باید به دانشگاهها به اندازه حوزه آزادی داده شود به این معنی که دانشجو همانند حوزه براحتی و در صورت نیاز با شهامت و بدون نگرانی، مدرس خود را که از علمای برجسته و صاحب فتوا و رساله است نقد کند.     دکتر حسن روحانی در مراسم گرامیداشت روز […]

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: باید به دانشگاهها به اندازه حوزه آزادی داده شود به این معنی که دانشجو همانند حوزه براحتی و در صورت نیاز با شهامت و بدون نگرانی، مدرس خود را که از علمای برجسته و صاحب فتوا و رساله است نقد کند.

 

 

دکتر حسن روحانی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در تالار فردوسی زاهدان اظهار داشت: ما باید در دانشگاهها حرف بزنیم، نقادی و صحبت کنیم و راه حل ارائه دهیم، اشکالی ندارد نظریه ای که مطرح می کنیم مورد قبول نباشد.
وی افزود: اگر بنا باشد در دانشگاهها آزادی نباشد حتما خلاقیت نخواهد بود و اگر خلاقیت نباشد حتما نوآوری نیست، ما نیاز به نوآوری و خلاقیت داریم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه ستاره ویژه آسمان است و مال دانشگاه نیست گفت: دانشگاه محیط اش با همه جا فرق می کند دانشجو آمده تا حرف بزند و نقد کند.
روحانی افزود: برای من جای بسیار خوشنودی است که اولین سفر کاروان تدبیر و امید و دولت دوازدهم از سیستان و بلوچستان آغاز شده است.
وی تاکید کرد: سیستان و بلوچستان حق بزرگی به گردن کشور ایران، دولت، انقلاب، نظام و امنیت ملی دارد.
وی افزود: سیستان و بلوچستان استانی است که مردم عزیز و شریف آن اعم از شیعه و سنی، بلوچ و سیستانی در کنار هم متحد و منسجم تحت تاثیر مسیر انحرافی برخی از افراطیون و تندروهایی که امروز در منطقه در پی خشونت و ترور هستند قرار نگرفته اند.
رئیس جمهوری گفت: خوشحالم که مراسم روز دانشجو امسال در خارج از مرکز برگزار می شود و هیچ تشکلی را مخالف دولت نمی بینیم، نقادان و همه تشکل ها و جریان ها مورد احترام هستند.
وی تصریح کرد: دانشجویان و دانشگاهها باید به وظایف محلی، ملی و بین المللی خود توجه کنند.
وی با تاکید بر اینکه هر روز نیازمند رای تک تک مردم عزیز ایران هستم گفت: از وعده ها عقب نشینی نکرده و نخواهم کرد، راه ملت که راه جمهوری اسلامی و اسلامیت است، را ادامه خواهم داد.
وی افزود: مشروعیت ما بر مبنای قول به مردم است، عقب نشینی از عهد با مردم عقب نشینی از مشروعیت خودمان است.
رئیس جمهوری ادامه داد: اگر دولت هم صدای با مردم نباشد و گوش شنوا برای آنان نداشته باشد دیگر جمهوری اسلامی معنا ندارد.
وی افزود: مردم سیستان و بلوچستان با حضور پرشور در پای صندوق های اخذ رای در انتخابات سال ۹۲ و ۹۶ افتخار آفریدند و در حقیقت از نظام و دولت منتخبی که امروز بار سنگینی را بر دوش دارد، حمایت کردند.
رئیس جمهوری گفت: اراده دولت در سال های گذشته شکوفاتر شدن روز دانشجو بود، خوشحالیم که دانشجویان بدون لکنت زبان و رسا سخن می گویند و امسال روز ملی دانشجویی در این استان برگزار شده است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: دانشگاهها باید مستقل و آزاد باشند، این از اهداف انقلاب بود چرا که دانشجویان در کنار روحانیت و مردم برای انقلاب سینه سپر کردند.
وی تاکید کرد: هیچ تشکلی را به عنوان مخالف دولت نمی‌ دانیم و همه آنان برای ما محترم هستند.
وی بیان کرد: امروز متاسفانه دانشگاه‌ها از کمبود استقلال گله می‌ کنند، در حالی که شعار ما در انقلاب اسلامی، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، اما اکنون دانشگاه ما هم از استقلال و هم آزادی گله دارد.
روحانی افزود: مشروعیت ما بر مبنای قول به مردم است، عقب نشینی از عهد با مردم عقب نشینی از مشروعیت خودمان است.
وی تاکید کرد: هدف ما پیروزی برای مسئولیت نبود بلکه عمل به عهد با مردم بود، تمام وزرا و مسئولان را تنها بر مبنای صلاحیت، اعتدال و قبول حق مردم برگزیده ام و تمام وزرا با پیشنهاد خودم معرفی شده اند.
وی افزود: به عهد خود با مردم پایبندم، باید به هر آنچه که وعده داده ‌ایم عمل کنیم، اینکه گفته می‌ شود روحانی دیروز به رأی مردم احتیاج داشت و امروز دیگر احتیاج ندارد، به طور قطع سخن ناروایی است و هر روز به رأی فرد فرد مردم ایران احتیاج داریم.
وی گفت: بسیار خشنودم از اینکه مراسم ۱۶ آذر امسال در یک دانشگاه استانی برگزار شده است، یکی از تلاش ها در دولت یازدهم شکوفا شدن روز دانشجو بود.
وی ادامه داد: مقایسه چهار سال گذشته با هشت سال قبل از آن نشان از آن دارد که دانشجو امروز با صدای رسا و بدون لکنت زبان سخن می‌ گوید.
رئیس جمهوری افزود: ای کاش فرصت بیشتری وجود داشت تا همه دانشجویان و تشکل ‌های دانشجویی نظرات خود را مطرح کنند اما با وجود محدودیت زمان باز هم تلاش شده که صاحبان تفکرات و تشکل ‌های مختلف بتوانند دیدگاه‌های خود را مطرح کنند.
روحانی تصریح کرد: هدف ما این نبود که در این انتخابات پیروز شویم و در عرصه حکومت و دولت قرار گرفته و چهار سال امور را اداره کنیم، بنای ما این است که به آنچه وعده دادیم، عمل کنیم.
وی گفت: امکانات و کیفیت دانشگاه‌ها نیازمند تحول است، بی ‌تردید برای ایجاد این تحول باید تلاش بیشتری انجام دهیم و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.
رئیس جمهوری بیان کرد: حضور در جمع دانشجویان سیستان و بلوچستان از آغاز دولت در برنامه ام بوده است.
روحانی گفت: موفقیت در سیاست خارجی ۱۰۰ روز اخیر ایران معادل چهار سال گذشته آن بوده است.
وی اظهارداشت: به گفته وزیر فناوری و ارتباطات در ۶ ماهه نخست امسال ۵۰ هزار نفر در کشور در حوزه آی سی تی مشغول بکار شدند که کسب و کار در این حوزه یکی از راهکارهای رفع مشکل بیکاری است.
وی بیان کرد: بر اساس آمار از سال ۹۳ تا ۹۵ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی نسبت به چهار سال قبل از آن ۲،۵ برابر افزایش پیدا کرده و بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال ۲،۳ درصد کاهش پیدا کرده است.
رئیس جمهوری گفت: امروز با شرایط بسیار خاصی در منطقه و جهان مواجه ایم، کمتر در تاریخ سراغ داریم که تروریست ها این چنین در منطقه جولان دهند و بار سنگین مبارزه با آن بر عهده ما باشد و همچنین در کشورهای اطراف ما جوانانی قدرت را در دست گیرند که تجربه کافی ندارند.
وی افزود: عجیب است که فردی بر کشور ابرقدرتی حکومت می کند که رفتار فردایش برای هیچکس قابل پیش بینی نیست و نمی دانند او فردا چه خواهد کرد، این غیرقابل پیش‌ بینی بودن حتی اروپا را نیز نگران فردای خود کرده است و در این شرایط باید بیش از گذشته با هم متحد باشیم.
وی افزود: شکست داعش تنها شکست یک گروهک نبود بلکه شکست توطئه بین المللی علیه منطقه خاورمیانه بود.
رئیس جمهوری با اشاره به اجرای طرح های مهم زیربنایی در سیستان و بلوچستان گفت: راه آهن، گاز، اینترنت، بندر اقیانوسیه، کشاورزی، معادن و گردشگری تحولات بزرگ را برای سیستان و بلوچستان در آینده به وجود می آورد.
روحانی بیان کرد: فردا فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار با ظرفیت ۸،۵ میلیون تن با حضور کشورهای خارجی افتتاح می شود.
وی ادامه داد: دولت یک میلیارد دلار در این بندر سرمایه گذاری کرده است و به گفته نخست وزیر هند بعدها همه به اهمیت اسناد امضا شده میان ۲ کشور در رابطه با بندر شهید بهشتی چابهار پی خواهند برد.
وی تصریح کرد: نسبت به وضعیت منطقه و روابط با جهان و مسائل اقتصادی نگرانی ندارم و معتقدم مشکلاتی داریم اما برای عبور از آنها راه ‌حل هم داریم و فقط باید این راه‌ حل‌ها را از مسیر صحیح‌ آن، اجرا کنیم.
رئیس جمهوری گفت: اینکه کسی فکر کند، دولت توان حفاظت از اقدامات و دستاوردهای خود در دولت یازدهم را ندارد، درست نیست بلکه دولت دوازدهم به خوبی می‌ تواند از دستاوردهایش در عرصه های مختلف دفاع کند.
روحانی افزود: اینکه امروز می‌ بینید ایران، روسیه و ترکیه کنار هم می‌ نشینند و درباره مسائل منطقه با هم مذاکره می‌ کنند و نتایج این مذاکرات در وضعیت امروز و آینده منطقه و دنیا تأثیر گذار است حرکتی بی سابقه محسوب می شود.
وی گفت: شکست داعش از موفقیت ‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران است به طوری که رزمندگان، سربازان و سرداران ایرانی با اقتدار در سال های اخیر در مسائل منطقه تأثیرگذار بوده اند.
رئیس جمهوری با توجه به نقش دانشگاه ها در پیشرفت و تعالی کشور تاکید کرد: دولت باید با کمک دانشگاه، بازارهای داخلی و خارجی را بهم متصل کند.
وی ادامه داد: امروز دانشگاه‌های ما در برخی زمینه‌ ها از جمله اقتصاد دانش‌ بنیان در حال به خودکفایی رسیدن هستند و باید این تجربه موفق به دیگر عرصه ‌ها نیز سرایت کند.
وی گفت: قبول دارم مشکلاتی بر سر راه فعالیت‌ های علمی دانشگاه‌‌ها وجود دارد ما هر آنچه توانسته ‌ایم برای تسهیل مسیر فعالیت‌ های دانشگاه‌ها انجام داده ایم و بخشی از مطالبات شما دانشگاهیان در همین ۱۰۰ روزه نخست فعالیت دولت دوازدهم عملیاتی شده است.
روحانی تصریح کرد: برخی مشکلات در جامعه وجود دارد که اختیارات رئیس جمهور به تنهایی برای حل و فصل آنها کافی نیست و باید قوای دیگر به کمک بیایند به عنوان مثال لایحه منطقه آزاد سیستان که از درخواست‌های مهم مردم این دیار است به مجلس رفته و تصویب آن نیاز به همکاری نمایندگان مجلس دارد.
روحانی افزود: مدیریت تصرف بازار بر عهده دانشجویان است، مدیریت برای بانوان، جوانان، فارغ التحصیلان هر سال بهتر از سال دیگر خواهد شد.
وی در پاسخ عده ‌ای که مدام اظهار می ‌کنند نگران ارزش ‌ها هستند گفت: همه در این کشور مدافع ارزش‌ های دینی و ملی هستند، اما ارزش‌ ها در جامعه ما متولی خاص ندارد و همه دانشجویان و همه ملت ایران متولی ارزش‌ ها بوده و هستند و جمهوری اسلامی ایران را دوست دارند.
وی با اشاره به برخی انتقادات به فضای مجازی اظهار داشت: به آنانی که در طول چهار سال دولت یازدهم و این ایامی که از دولت دوازدهم گذشته مدام همه مشکلات را ناشی از فضای مجازی می ‌دانند باید گفت شرط نخست پیشرفت در جوامع امروزی دسترسی آزاد به اطلاعات است که اگر فضای مجازی را ببندیم این دسترسی در جهان امروز به شدت محدود خواهد شد.
رئیس جمهوری گفت: علم نمی‌ تواند در یک اتاق، دانشگاه و حتی یک کشور محصور بماند و برای گردش و دسترسی آزاد به اطلاعات، دانشگاه‌ ها باید با یکدیگر و دیگر دانشگاههای دنیا در ارتباط باشند چرا که پیشرفت علم و دانش در گرو تعامل علمی است.
روحانی با تاکید بر پژوهش های مشترک میان دانشگاهها افزود: باید پژوهش‌ های مشترک ترتیب دهیم و به دنبال آن باشیم تا تحقیقات محلی و بومی و منطقه‌ ای را با اهداف کاربردی و رفع مشکلات جایگزین تولید مقالات علمی و کتاب قرار دهیم.
به گزارش ایرنا دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه در نخستین سفر استانی خود در دولت دوازدهم امروز /شنبه/ وارد منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان شدند.
رئیس جمهوری در سفر ۲ روزه خود برای شرکت در نشست ها و افتتاح پروژه های مختلف علاوه بر زاهدان، فردا به چابهار می رود.
در این سفر وزرای مختلف از جمله نیرو، کشور، جهاد کشاورزی و ارتباطات در کنار رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس بهزیستی و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده دکتر روحانی را همراهی می کنند./ایرنا

 

 

×××

 

 انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}

 

×××

با تنها کانال خبری #هفته_نامه_ندای_زاگرس در تلگرام به روز باشید:

@nedayezagros

به اینستا گرام ندای زاگرس بپیوندید

https://instagram.com/_u/nedaye.zagros