باید اجرای عدالت آسان و مورد رضایت مردم باشد

پویاخبر - عمران علیمحمدی رییس دادگستری ایلام در نشست خبری، با حضور  اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه در سخنانی گفت:  باید همه ساختارها  دستگاه قضا در اختیار اجرای عدالت باشد،  تا  گلستانی از عدالت تشکیل شود.

علیمحمدی اضافه کرد: رویکرد دستگاه قضا، تحولی است، چرا که ما بر اساس سند تحول و و تعالی قوه قضاییه مکلفیم که دستگاه را ارتقا دهیم و اجرای عدالت را آسان و دسترسی به اجرای عدالت مورد رضایت مردم باشد.

ایشان در ادامه با اشاره به تعیین تکلیف شدن، ۳۲۰۰ خودرو و موتورسیکلت، افزود: صد در صد اراضی ملی حد نگاری شدند و نیز ۳۵ درصد اراضی کشاورزی استان حد نگاری شدند که در این راه موانعی وجود داشت که دستگاه قضا موانع قانونی و عملی را هم از راه برداشت .
رئیس دادگستری ایلام گفت: مسئول خدمات دفتر الکترونیک ما به صورت رایگان با تجهیزات در استان در دره شهر، هلیلان، دشت عباس و جاهای مختلفی که به خدمات الکترونیک دسترسی ندارند، حضور پیدا می‌کنند و به مردم خدمات می دهند.

علیمحمدی ضمن اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری به دستگاه قضا، ادامه داد: مقام معظم رهبری که نمونه یک عالم برجسته، استوانه علم و تقوا در دنیا و بی‌مانند هستند؛ فرمودند دستگاه قضایی باید به عدالتخانه تبدیل شود یعنی خانه اجرای عدالت شود و نیز مقام معظم رهبری فرمودند باید با برنامه کار کنید، پیگیری موضوعاتی که توسط مردم به شما ارائه می‌شود جزو اولویت‌هایتان باشد تا موجب دلسردی مردم نشود و حتی کسی که حکم علیه او صادر می‌شود در دلش رسیدگی را عادلانه تشخیص دهد افکار عمومی باید قوه قضاییه را مرکز عدالت تشخیص دهد و در دستگاه قضایی روحیه جهادی باید تقویت شود و به وضعیت محکومین مالی توجه شود.

رئیس دادگستری استان ایلام افزود: ۱۵۵ نفر محکوم مالی را با بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان بدهی با پرداخت ۵ میلیارد تومان و با همت خیرین، از زندان آزاد شدند و نیز در کمیسیون عفو استان در سال گذشته بیش از ۲۰۵ موضوع را در کمیسیون بررسی شد، ۹۲ مورد را رد شد، ۸۲ مورد را پذیرفته شد.

علیمحمدی ضمن تشکر از سازمان‌های مردم نهاد که فعالیت‌های مفید و مثمرالثمری دارد، افزود: در سه ماهه امسال ۲۹ محکوم عفو شده در دادگستری استان وجود داشت که ۸ نفر از آنها از زندان آزادی شدند و نیز ۲۱ نفر تخفیف مجازات گرفتند، همچنین انجمن حمایت از زندانیان و خیرین زیبا و انسان دوست، سازمان های مردم نهاد به کمک خانواده‌های زندانیان آمدند و این اقدامات منجر شد به پوشش سرپرستی افراد بی‌سرپرست افراد بی‌خانمان مدارس و افرادی که از خیلی از فعالیت‌ها بازمانده‌اند.

این مسئول خاطر نشان ساخت: استان ایلام خاستگاه صلح و سازش است، چرا که بزرگان استان ایلام، خادمین زوار آقا اباعبدالله، مرزدار ولایت مداران بی‌نظیری هستند که این استان از حیث منابع طبیعی و منابع انسانی و دانش آموختگان بالاترین دانش‌آموخته در تسهیلات تکمیلی مربوط به استان ایلام است.

وی اضافه کرد: در اردیبهشت ماه یک دوره کارآموزی قضایی، آغاز شد به تعداد ۲۰ نفر و نیز یک دوره کارآموزی قضایی برای طلاب و روحانیون به استعداد ۱۲ نفر انجام شد همچنین بعد از قم و مشهد استان ایلام سومین استان کارآموزی قضایی طلاب و روحانیون برگزار کرد و آینده دستگاه قضا در استان از حیث نیروهای انسانی در جهت اجرای عدالت و احقاق حق یک آینده مطمئن و امیدوار کننده خواهد بود.

در ادامه این نشست خبری عبدالوهاب بخشنده دادستان ایلام ضمن تبریک عید غدیر و تبریک هفته قوه قضاییه به همه همکاران خود در دستگاه قضا، خبرنگاران را جزئی از دستگاه قضا خواند و گفت: اصحاب رسانه که اقدامات قدامات ما را بازگو می‌کنید و با انتقادهای سازنده خود ما را یاری می دهند.

بخشنده افزود: اگر دادگستری استان رتبه برتر را کسب کرده، تحت نظارت و مدیریت عالی جناب دکتر علی محمدی بوده و نیز انتخاب این عملکرد به عنوان عملکرد برتر، آیتم‌های خاصی دارد که ما بر اساس این آیتم‌ها و سند تحول پیش رفتیم.

دادستان ایلام ادامه داد: امیدواریم که مردم استان هم این اقدامات را لمس کنند و ما در جهت اجرای عدالت سعی کردیم تکریم ارباب رجوع را در اولویت کاری خود قرار دهیم، هرگاه با شاکی یا متهم عدالت داشته باشیم اون فرد در درون خود عدالت را می‌پذیرد و اگر رای به حق صادر می‌شود، آن شخص رای به حق را می‌پذیرد، همچنین بحث حقوق عامه به عنوان شاکله کاری ماست و ما معتقدیم هر کسی که مسئولیتی را قبول می‌کند باید آن را به درستی انجام دهد.