حسن بهرام‌نیا در جریان بازدید از تونل کبیرکوه

تحقق وعده شهید جمهور؛ پروژه مهم «تونل کبیرکوه» ایلام آماده بهره‌برداری است

ایلام -  تونل کبیرکوه به عنوان بزرگترین پروژه تونل سازی در غرب کشور بین شهرهای آبدانان و دره شهر در جنوب استان ایلام واقع شده که طبق گفته مسئولان راه و شهرسازی استان ایلام تیرماه امسال زیربار ترافیک خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تونل کبیرکوه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه راهسازی در کشور و بزرگترین تونل غرب کشور سال ۱۳۸۹ کلنگ زنی و سال ۱۳۹۲ عملیات اجرایی آن آغاز شد، شهریورماه ۱۳۹۸ عملیات حفاری تونل اصلی به طول چهار هزار و ۷۵۰ متر به اتمام رسید.
این تونل مهم، بین شهرهای آبدانان و دره شهر در جنوب استان ایلام قرار داشته که از اهمیت بالایی برای توسعه و از بن بست خارج شدن شهرستان آبدانان به لحاظ جغرافیایی و ارتباطی برخوردار است.
شهرستان آبدانان به لحاظ جغرافیایی بین کوه های کبیرکوه و دینارکوه از راه های ارتباطی مناسبی برخوردار نیست و بهره برداری از این تونل نقش مهمی در توسعه این شهرستان، تسهیل در ارتباط با مرکز، جنوب و استان های همجوار از جمله لرستان و خوزستان خواهد داشت و زمینه جذب سرمایه گذاری را در منطقه فراهم خواهد کرد.

و حالا بعد از گذشت ۱۳ سال با توجه و حمایت های دولت سیزدهم در تزریق اعتبارات مناسب و تسریع در عملیات اجرایی، این پروژه مهم و بزرگ استان در مراحل پایانی خود قرار دارد و بر اساس گفته های مسئولان این طرح بزرگ راهبردی امسال به بهره برداری خواهد رسید.
استاندار ایلام: پنج هزار میلیارد ریال برای تکمیل تونل کبیرکوه اختصاص یافت
“حسن بهرام‌نیا” روز پنجشنبه ۱۰ خرداد در جریان بازدید از تونل کبیرکوه در مسیر دره شهر به آبدانان با تسلیت شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ایشان، اظهار کرد: رئیس جمهور شهید در اختصاص اعتبارات به ۲ ابر پروژه استان ایلام شامل سامانه گرمسیری و تونل کبیرکوه اهتمام ویژه ای داشت.
تکمیل تونل بزرگ کبیرکوه نمادی از خدمات ماندگار شهید جمهور است
وی ابراز کرد: تونل کبیرکوه یکی از اَبَر پروژه های مهم کشور است که بیانگر همت بلند و انگیزه مبارک دولت کار و کرامت و شهید آیت الله رئیسی است که به عنوان یادگار آن خادم مخلص، در حافظه تاریخی مردم استان جاودانه خواهد شد.
استاندار ایلام با اشاره به اینکه صادق الوعد بودن یکی از شعارهای دولت سیزدهم بوده است، یادآور شد: باید تلاش شود که تونل کبیرکوه تا نیمه دوم تیرماه سال جاری به بهره‌برداری برسد.
بهرام نیا با بیان اینکه از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ حدود سه هزار میلیارد ریال برای ساخت تونل کبیرکوه هزینه شده است، گفت: در ۲ سال گذشته ۱۳ هزار میلیارد ریال برای تاکمیل این طرح ناتمام از سوی دولت سیزدهم اختصاص یافت.
استاندار ایلام از اختصاص ۱۲ هزار میلیارد ریال برای تونل کبیرکوه و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام استان خبر داد و گفت: از این میزان اعتبار پنج هزار میلیارد ریال در قالب اوراق مشارکت به پروژه تونل کبیرکوه اختصاص می یابد.