توجه به سلامت دانش‌آموزان محروم در دولت سیزدهم؛ توزیع شیر رایگان؛ اقدامی که پس از ۶ سال وقفه با دستور شهید جمهور احیا شد

تهران - توزیع ۲۰۰ میلیون پاکت شیر رایگان در مدارس ابتدایی از جمله اقداماتی بود که در دولت سیزدهم و با دستور مستقیم شهید آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور به منظور حفظ سلامت دانش‌آموزان بویژه در مناطق محروم و کم برخوردار انجام شد.
گروه جامعه ایرنا – حفظ سلامت و همچنین بهبود کیفیت آموزش و یادگیری دانش‌آموزان از مهم‌ترین دغدغه‌های آیت الله رئیسی از بدو دولت سیزدهم بود و در همین راستا سال تحصیلی ۱۴۰۲ -۱۴۰۳ با خبر خوش توزیع شیر رایگان در مدارس ابتدایی سراسر کشور که رئیس جمهور دستور آن را داد، آغاز شد.
پس از ۶ سال وقفه در توزیع شیر مدارس، شهید آیت الله سیدابراهیم رئیسی روز شنبه اول مهر۱۴۰۲، در حاشیه مراسم نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی اعلام کرد که امسال توزیع شیر در مدارس آغاز شده و امیدواریم بتوانیم در مدارس زیادی شیر توزیع کنیم تا بدین ترتیب نسبت به مسئله جسمی دانش‌آموزان توجه ویژه‌ای صورت گیرد.
خبر خوش توزیع شیر در مدارس به منظور حفظ سلامت جسمانی دانش‌آموزان در حالی اعلام شد که این اقدام مهم از سال ۹۶ متوقف شده‌ بود؛ این طرح در سال تحصیلی ۹۴ – ۹۵ با وقفه‌ای روبه‌رو شد اما امسال با وجود موانعی مانند تامین پاکت شیر به دلیل فراداما استریل بودن شیرها احیا شد.
در واقع ماجرای توزیع شیر در مدارس با زیرپوشش قرار دادن حدود ۱۰ هزار دانش‌آموز در سال ۷۹ آغاز شد و بر اساس این طرح، ۷۰ نوبت شیر در طول سال تحصیلی در میان دانش‌آموزان توزیع می‌شد اما به مرور از میزان توزیع شیر در مدارس کاسته شد و در نهایت در سال ۹۶ به بهانه کمبود منابع اعتباری، این طرح متوقف شد.
این توقف درحالی صورت گرفت که کارشناسان تغذیه و مسئولان حوزه آموزش و سلامت معتقدند که شیر می‌تواند نیازهای تغذیه‌ای کودکان و نوجوانان را تامین کند و اصرار دارند تا فرهنگ سازی مصرف شیر در بین دانش‌آموزان انجام شود.
براساس این ضرورت، کارشناسان و مطالبه‌گران حوزه تعلیم و تربیت هر ساله موضوع توزیع شیر در مدارس سراسر کشور را به عنوان یک دغدغه‌ جدی مورد توجه قرار داده‌اند و از مسئولان آموزش و پرورش درخواست مجدد توزیع شیر در مدارس سراسر کشور را داشتند تا در نهایت این اقدام مهم در دولت سیزدهم با تاکید رئیس جمهور در ابتدای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ دوباره کلید خورد.
در این راستا، هر چند که آموزش و پرورش از ۲۳ مهر آمادگی توزیع شیر را داشت، اما به دلیل آمادگی نداشتن شرکت‌های لبنی این موضوع به اول آبان موکول شد چراکه تهیه و توزیع با آموزش و پرورش و تامین شیر با شرکت‌ها بود.
در نهایت با پشت سر گذاشتن موانع، سال گذشته تا پیش از عید نوروز ۱۶۰ میلیون پاکت شیر در میان ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی و استثنایی مدارس دولتی توزیع شد که این شیرها استاندارد وزارت بهداشت را داشتند و مورد حادی در حوزه سلامت دانش‌آموزان وجود نداشت.
اولویت اول این طرح استان‌های کم‌برخوردار مانند سیستان و بلوچستان و کرمان بود که پس از مدت زمانی، همه کشور به جز مناطق شمالی تهران یعنی مناطق یک، دو، سه، چهار، شش که تمکن مالی بهتری دارند، آخرین مناطق تحت پوشش این طرح شدند.
توزیع ۲۰۰ میلیون پاکت میان ۸ میلیون دانش‌آموز؛ نواخته شدن زنگ شیر در مهرماه
علی فرهادی سخنگوی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه ایرنا از توزیع ۲۰۰ میلیون پاکت شیر بین ۸ میلیون دانش‌آموز در سال تحصیلی تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح در مجموع ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که این بودجه برای سال تحصیلی پیش رو نیز دیده شده است.
همچنین حسین اسدالهی دبیر کمیته شیر مدارس با بیان اینکه توزیع شیر از مهر امسال برای دانش آموزان متوسطه اول هم انجام می‌شود، گفت: با توجه به اینکه این طرح در برنامه هفتم آمده و دولت هم موظف است، از مهر شاهد همزمان نواخته شدن زنگ مهر با زنگ شیر خواهیم بود.
اسدالهی افزود: هر استانی که طرح توزیع شیر مدارس را آغاز کرد، مراسم نمادین زنگ شیر داشته، بطور مثال در تهران روزهای یکشنبه و چهارشنبه زنگ شیر دانش‌آموزان است.
وی درباره تامین اعتبار طرح توزیع شیر مدارس اظهار کرد: کمیت و کیفیت این اعتبار در حال بررسی است و به جمع بندی نرسیدیم اما این طرح استمرار دارد، تا کنون این طرح یک همت تامین منابع مالی شده است. هرچند دولت ۴ همت اختصاص داده بود اما توان شرکت‌های لبنی به این حد نبود.
به گزارش ایرنا، بالگرد حامل خادم الرضا (ع) شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهور اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی روی رودخانه ارس در مرز مشترک با جمهوری آذربایجان، در محدوده شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد و در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود سقوط کرد.
حجت الاسلام آل هاشم نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سیدمهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهور و سه نفر کادر پروازی، دیگر سرنشینان بالگرد حامل رئیس‌جمهور بودند که همگی به شهادت رسیدند./ایرنا

#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاخبر

#پایگاه_خبری_تحلیلی_نگاه_اقتصاد

#پایگاه_خبری_تحلیلی_ندای_زاگرس

#پایگاه_خبری_تحلیلی_ماناسپهر

#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاروز

#گروه_رسانه_ای_ندای_زاگرس

#گروه_رسانه_ای_ پویاخبر

#آیت_الله_سید_ابراهیم_رئیسی

#حجت_الاسلام_آل_هاشم_ولی‌فقیه_و_امام_جمعه_تبریز

#حسین_امیرعبداللهیان_وزیر_امور_خارجه

#مالک_رحمتی_استاندار_آذربایجان_شرقی

#سردار_سید_مهدی_موسوی_فرمانده_یگان_حفاظت_رئیس_جمهور