جاده کرج -چالوس گذرگاهی زیبا و مقصدی برای گردشگری

جاده زیبای کرج – چالوس که از آن به عنوان یکی از زیباترین جاده های جهان نام برده می شود برای برخی از هموطنان گذرگاه برای رسیدن به شمال کشور محسوب می شود، این در حالی است که این جاده با جاذبه هایش می تواند مقصد شگفت انگیز برای گردشگری باشد.   جاده کرج – […]

جاده زیبای کرج – چالوس که از آن به عنوان یکی از زیباترین جاده های جهان نام برده می شود برای برخی از هموطنان گذرگاه برای رسیدن به شمال کشور محسوب می شود، این در حالی است که این جاده با جاذبه هایش می تواند مقصد شگفت انگیز برای گردشگری باشد.

 

جاده کرج – چالوس در سال ۱۳۱۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و به یکی از دیدنی ترین جاده های کشور مبدل شد. ساخت سد امیرکبیر در سال ۱۳۴۰ در مسیر این جاده که از رودخانه کرج تغذیه می شد، جذابیت های آن را صدچندان کرد.
اقدام به احداث تونل کندوان به طول هزار و ۸۸۶ متر از اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۴ آغاز شد و در سال ۱۳۱۸ به پایان رسید.
این تصور که جاده کرج – چالوس تنها یک محور مواصلاتی برای اتصال تهران و کرج به شمال کشور است، تصور واقع بینانه ای نیست. جاذبه های موجود در این جاده نظیر رودخانه خروشان کرج، کوهستان های زیبا، نقاط تاریخی و آبشارها و غارهای متعدد غنای بی نظیری برای سیاحت و گردشگری به این جاده بخشیده که در صورت معرفی صحیح آنها می تواند گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور را به سمت خود بکشاند.
شاید بسیاری از هموطنانی که در طول سال به وی‍ژه در ایام نوروز از این جاده عبور می کنند اطلاعی نداشته باشند که این مسیر محل قرار گرفتن بسیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که دیدن آنها می تواند ساعات و اوقات خوشی را برای آنان رقم بزند.
مسافرانی که پای در جاده کرج – چالوس می گذرانند رودخانه زیبا و خروشان کرج را پیوسته در کنار خود می بینند و تقارن جاده و رودخانه زیبایی دل انگیزی به این مسیر بخشیده است.
رودخانه حفاظت شده کرج از کوه‌های جنوبی البرز سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه پس از طی مسیری به رود کرج پیوسته و پس از گذر کردن از حاشیه شرقی شهر کرج دشت‌های کرج و شهریار را سیراب می کند.
این رودخانه با دبی متوسط ۱۷ مترمکعب در ثانیه از ارتفاعات دیزین کوه خرسنگ سرچشمه گرفته و در انتها به دریاچه نمک واقع در نزدیکی شهر قم می ریزد.
منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و جنوبی و کوه های سربه فلک کشیده آن نیز از دیگر جذابیت های بصری جاده کرج – چالوس است که به دلیل وضعیت طبیعی یکی از شاخص ترین مناطق حفاظت شده در کشور محسوب می شود. از نظر تقسیم بندی رویشگاهی قسمت جنوبی البرز مرکزی در استان های تهران و البرز جزو ناحیه ایرانی – تورانی محسوب شده که یکی از ذخیره گاه های ژنتیکی ایران است.
تنوع اقلیمی و شرایط خاص اکولوژیکی و توپوگرافی منطقه البرز جنوبی شرایط زیستی مساعدی را برای زندگی انواع وحوش در این گستره فراهم آورده است.
بر اساس آمار ارائه شده از اداره کل منابع طبیعی استان البرز حدود ۹۵۰ گونه گیاهی از ۲۰۰ جنس و ۱۰۰ خانواده در کل استان وجود دارد که بیش از ۷۰ درصد آن در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی یافت می شود.
جاده کرج – چالوس را می توان موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی برشمرد که جذابیت های فوق العاده ای را برای مردم به همراه دارد.
منطقه شهرستانک به دلیل آب و هوای بسیار خوش و طبیعت زیبا و سحر انگیز همواره مقصدی برای طبیعت دوستان است که اکنون قطعه یک آزادراه تهران – شمال در این مسیر در حال ساخت است و ۱۷ کیلومتر از آن در استان البرز قرار دارد.
این منطقه از قدیم همواره به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. شهرستانک از جمله شکارگاه های مورد وثوق شاهان بوده که به واسطه نزدیکی به پایتخت، خوشی آب و هوا و تنوع گونه های قابل شکار از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. کاخ ناصری منتسب به ناصرالدین شاه قاجار نیز یکی از جاذبه های تاریخی شهرستانک است.
غارهای یخ مراد، میدانک، هیو و کسیل از جذابیت ها و مواهب طبیعی و خدادادی جاده کرج – چالوس محسوب می شوند. غار یخ مراد که قدمت آن را ۵۰ میلیون سال تخمین زده اند در منطقه گچسر حدفاصل روستای آزادبر و کهنه ده قرار دارد.
این غار یکی از زیباترین و نادرترین غارهای کشور به حساب می آید و جالب است بدانید که کارشناسان معتقدند که این غار در گذشته در زیر آب قرار داشته است.
غار یخ مراد غاری پرپیچ و خم بوده که هنوز به دلیل عدم امکان دسترسی به تمامی نقاط آن طول دقیق غار اندازه گیری نشده است. حفره های تو در تو و وجود دهلیزهای غیرقابل دسترس غارنوردی را با دشواری مواجه می کند.
گفته می شود در گذشته هر مریضی که از ریخ داخل غار می خورد، شفا پیدا می کند، به همین دلیل محلی ها اسم غار را یخ مراد گذاشته اند. بهترین فصل برای دیدن این غار فصل بهار است چرا که در این فصل قندیل یخ های معروف غار تشکیل می شود و معمولا تا آخر خرداد ماه هم باقی می ماند.
آبشارها غوغای طبیعت محسوب می شوند و صفحه های زیبایی از مواهب طبیعی بر روی ببینندگان آن می گشایند که جاده کرج – چالوس نیز از این موهبت بی بهره نیست.
آبشارهای نوجان، هفت چشمه، لیلستان، سپهسالار، کرکبود، نشترود، سیجان از جمله آبشارهای موجود در مسیر جاده کرج – چالوس است که خود به تنهایی می تواند مقصد جذاب برای گردشگران باشد.
آبشار نوجان که یکی از آبشارهای زیبا است در مسیر ۳٫۵ کیلومتری از کیلومتر ۱۵ جاده کرج – چالوس به سمت روستای زیبای نوجان قرار دارد. مسیر فرعی این روستا از نزدیک آدران جدا شده و به آبشار نوجان منتهی می شود که بسیار جذاب و دیدنی است.
در ادامه این مسیر نیز آبشارهای خوارس در منطقه ای بکر و کم نظیر میان کوه های مرتفع واقع شده اند که البته بازدید از آنها نیاز به امکانات کوهنوردی دارد.
غنای گیاهی موجود در مناطق البرزی نیز زاییده وضعیت ویژه توپوگرافی و اقلیمی منطقه است و پوشش در ارتفاعات بالای ۳۲۰۰ متر از سطح دریا نیز در این منطقه از تنوع خاصی برخوردار است.
دیزین بزرگترین و زیباترین پیست اسکی کشور نیز در مسیر جاده کرج – چالوس قرار گرفته است. دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شهرستان کرج در استان البرز واقع شده‌ است.
پیست اسکی دیزین نخستین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تأیید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفته است.
تکیه سپهسالار روستایی از توابع دهستان آسارا واقع در بخش آسارا در شهرستان کرج در استان البرز است. امامزاده ای به این نام در این روستا واقع شده است که منطقه تاریخی و دیدنی برای گردشگران محسوب می شود.

انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}