جلوگیری از سوزاندن ۳۶۰ میلیون دلار گاز مایع در دولت سیزدهم

تهران- دولت سیزدهم با فراهم کردن زیرساخت‌ها از انباشت و سوزاندن روزانه ۲ هزار تن گاز ال‌پی‌جی جلوگیری و زمینه صادرات آن را به ارزش ۳۶۰ میلیون دلار فراهم کرد؛ همچنین در این دولت با توجه به توان و ظرفیت داخل، قطعات ساخت ایران صادر شد.

دو رویکرد مهم دولت سیزدهم از جمله مجوز صادراتی گاز مایع‌ (LPG) و توجه به تولید داخل سبب ارزآوری و حضور ایران در بازارهای بین‌المللی شد؛ به طوری که صادرات گاز مایع در دولت سیزدهم کلید خورد.

این دولت با فراهم کردن زیرساخت‌ها و صادرات دریایی گاز مایع در پایانه «شهید باهنر» بندرعباس و جلوگیری از انباشت و سوزاندن روزانه ۲ هزار تن ال‌پی‌جی به ارزش صادراتی ۳۶۵ میلیون دلار در سال، توانست امکان درآمدزایی سالیانه بیش از ۳۶۰ میلیون دلار را با صادرات ال‌پی‌جی در کشور فراهم کند.

استفاده حداکثری از توان تولید داخلی صنعت پالایش نفت کشور در طول ۲۹ ماه گذشته به منظور ارتقای فناوری، توسعه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، توسعه و حمایت از پیمانکاران و سازندگان صاحب صلاحیت داخلی را در اولویت کار قرار داد که ادامه تولید کاتالیست مورد نیاز پالایشگاه‌های آبادان و امام خمینی (ره) شازند با هدف صرفه جویی دست‌کم ۳۵ میلیون دلار در سال با شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان از مهم‌ترین اقدام‌ها در این حوزه است.

 

سرمایه‌گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی برای بومی سازی کاتالیست‌ها

برای ساخت کاتالیست پرمصرف صنعت پالایش نفت کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد. بومی‌سازی این کاتالیست از خروج سالیانه ۷۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

در همین راستا نخستین کمپرسور فرآیندی صادراتی ساخت ایران به پروژه فراسرزمینی پالایشگاه ال پالیتو نیز در دولت سیزدهم به ونزوئلا صادر شد. دانش فنی این کمپرسور صادراتی ساخت ایران که به همت شرکت دانش‌بنیان برای نخستین بار در کشورمان تولید شده است که پیش از این تنها در اختیار شرکت‌های اروپایی و آمریکایی قرار داشت.

همچنین در قالب قرارداد تعمیرات اساسی پالایشگاه ال پالیتو ونزوئلا به ارزش ۱۱۰ میلیون یورو، ۲ میلیون قطعه ساخته، تجهیز و تهیه شده است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها کمپرسور و کاتالیست ساخت داخل کشور است.

وزارت نفت با صدور خدمات فنی مهنـدسی در حـوزه صنایع پالایشی برای نخستین بار، معبر صدور خدمات فـنی مهنـدسی برای دیگر صنایع کشـور را گشود و امروز بـه جز پالایشگاه‌های کشورهای حوزه کارائیب که درخواسـت همکاری بـا صنعت پالایش کشـور را داشتند، کشـورهای آفریقای جنوبی، آسیای میانه و آسیای شرقی نیـز خواهان این هستند کـه در حوزه نوسازی، راه‌اندازی و تعمیرات پالایشـگاه‌ها با آن‌ها همکاری کنیم که تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این زمینه منعقد شده است./ایرنا