در جلسه علنی مجلس شوراي اسلامي اتفاق افتاد: تقدیر سوال کننده و پاسخ دهنده از نقش ارزشمند بانک صادرات ایران

دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصادي و دارایی و كريمي قدوسي نماينده مجلس شوراي اسلامي در صحن علنی مجلس از اقدامات ارزشمند بانک صادرات ایران تقدیر به عمل آورند.   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پویاخبر و به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، وزیر امور اقتصاد و دارایی که به منظور ارائه پاسخ […]

دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصادي و دارایی و كريمي قدوسي نماينده مجلس شوراي اسلامي در صحن علنی مجلس از اقدامات ارزشمند بانک صادرات ایران تقدیر به عمل آورند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پویاخبر و به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، وزیر امور اقتصاد و دارایی که به منظور ارائه پاسخ به پرسش چهار نماینده استانهای خراسان رضوی و شمالی در خصوص مشکلات مربوط به سپرده گذاران میزان در صحن علنی مجلس حضور پیدا کرده بود از مسئولیت پذیری ارزشمند مدیران بانک صادرات ايران برای حل بحران ياد شده که خود نقشي در ایجاد آن نداشته است تقدیر کرد.
وزیر اقتصاد در سخنان خود تأکید کرد: در شرایط کنونی و تنگنای اعتباری موجود، نمی‌توان از بانک‌هایی مثل بانک صادرات که چنین مسئولیت خطیری را می‌پذیرند انتظار داشت که از محل دارایی‌های خود که متعلق به آحاد سهامداران آن است، مدیریت استرداد وجوه سپرده‌گذاران این قبیل موسسات را بر عهده بگیرند؛ قوانین و احکام شرع به ما اجازه نمی دهد از محل منابع بخشی از مردم به عنوان وکیل، زیان مردمی دیگر در بانکی دیگر را پرداخت کنيم، بلکه متناسب با ارزش دارایی‌هایی که پس از طی مراحل قانونی از این مؤسسات به تملک در می‌آورند می‌توانند مشکل سپرده‌گذاران را حل كرد.
وی افزود: متأسفانه به دلایل مختلف به‌ویژه تحت بازداشت بودن این دارایی‌ها در اثر اقدامات قضایی سپرده‌گذاران، انجام این امور از سرعت مورد انتظار برخوردار نبوده است.
طیب نیا با بیان اینکه بانک صادرات ايران تا پایان سال ١٣٩٥ موفق شده است در ٧ مرحله مبلغی در حدود ٢.١٠٠ میلیارد تومان (٢١.٢٨٥ میلیارد ریال) از سپرده‌های مردم نزد تعاونی میزان و سایر دیون این مؤسسه را پرداخت كند که شامل تمامی سپرده‌گذارانی بوده که تا ٢ میلیارد ریال (٢٠٠ میلیون تومان) سپرده‌گذاری کرده بودند تاکید کرد: تنها مبلغی در حدود ٢٩٠ میلیارد تومان  (٢.٩٢٥میلیارد ریال) هنوز پرداخت نشده که مربوط به سپرده‌گذارانی است که مبلغ سپرده‌ آنان بیش از ٢٠٠ میلیون تومان است. برای این گروه، برنامه بازپرداخت طی دو مرحله پیش‌بینی شده که نخستین مرحله از روز شنبه همین هفته آغاز و سپرده‌گذارانی را شامل شده که تا ٥٠٠  میلیون تومان سپرده نزد مؤسسه میزان داشته ‌اند که تعداد آنها ٥٥١ نفر است.
وزیر اقتصاد ادامه داد: برای سپرده‌گذاران بیش از ٥٠٠ میلیون تومان نیز که ١٢٣ نفر هستند، پرداخت مبالغ از تاريخ ١٦ ارديبهشت ماه سالجاري  آغاز خواهد شد و به این ترتیب و با اجرای این دو مرحله، کار پرداخت سپرده‌های حدود ٩٧٥ هزار نفر از مشتریان مؤسسه میزان به پایان خواهد ‌رسید.
وی از مسئولیت‌پذیری ارزشمند مدیران بانک صادرات ايران برای حل این بحران که خود نقشی در بوجود آمدن آن نداشته اند، اما مشکلي مربوط به نزديك به یک میلیون نفر از هم‌وطنانمان بود، تقدیر کرد.
طیب نیا همچنین از قدردانی کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی از بانک صادرات ايران تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد با سایر موسسات مالی که با مشکل مواجه اند با اقدام موثر بانک مرکزی حل شود.
گفتنی است در پایان، کریمی قدوسی از پاسخ ارائه شده توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس شورای اسلامی قانع شد.

 

انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}