ظریف: حنای آمریکا دیگر برای کسی رنگ ندارد

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از ناآرامی ها در ایران، اعلام کرد: حنای آمریکا دیگر برای هیچ کس از جمله مردم ایران رنگی ندارد.     محمدجواد ظریف درجمع خبرنگاران در مسکو اظهار داشت: مردم ما نشان داده اند که پیگیر حقوق خود هستند و […]

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از ناآرامی ها در ایران، اعلام کرد: حنای آمریکا دیگر برای هیچ کس از جمله مردم ایران رنگی ندارد.

 

 

محمدجواد ظریف درجمع خبرنگاران در مسکو اظهار داشت: مردم ما نشان داده اند که پیگیر حقوق خود هستند و دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران نیز به رعایت حقوق مردم تاکید دارد که مردم حق انتخاب و نقد دارند.
وی ادامه داد: متحدان آمریکا در منطقه هیچ یک از این حقوق را برای مردم خود تضمین نمی کنند و نه دولت آمریکا و نه مجلس نمایندگان این کشور هم هیچ نگرانی از این واقعیت ندارند.
وزیر خارجه ایران اظهار داشت: ما بیش از همه بر روی مردم خود حساب می کنیم و همواره گفته ایم که امنیت، آرامش و پیشرفت اقتصادی خود را از مردم داریم.
وی در واکنش به تصمیم احتمالی ترامپ در مورد برجام در روزهای آینده گفت: یکی از سیاست های ترامپ غیرقابل پیش بینی بودن اوست، البته ایشان (ترامپ) این سیاست را به جایی رسانده است که آمریکا دیگر برای شرکای خود هم مورد اعتماد نیست.
ظریف تصریح کرد: بنابراین بعید می دانم که خود ترامپ هم اطلاع داشته باشد که چه کار خواهد کرد ،حتما اروپایی ها نیز هنوز اطلاع ندارند که رئیس جمهوری آمریکا چه خواهد کرد.
وزیر امور خارجه ایران در خصوص روابط ایران و روسیه نیز گفت: روابط ما با روسیه راهبردی است و این کشور همسایه ای مهم برای ایران است و از طرفی یکی از اعضای مهم گروه ۱+۵ است که در گفت وگو های مربوط به برجام نقش مهم و محوری ایفا کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اظهار داشت: روسیه در دو سال گذشته در روند اجرای برجام نقش اساسی داشته و در دو سال گذشته منافع جمهوری اسلامی ایران از حمایت روسیه برخوردار بوده است.
وی گفت: دیدار امروز با سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه پیش از اجلاس فردا (پنجشنبه) با وزرای خارجه سه عضو اتحادیه اروپا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برنامه ریزی شد.
وزیر امورخارجه ایران گفت: جامعه بین المللی کاملا به روشنی نشان داده است که از سیاست های آمریکا حمایت نمی کند و در واقع سیاست های این کشور را مخرب می داند.
وی گفت: شورای امنیت هفته گذشته جلسه بی موردی داشت که از نظر ما، اصل تشکیل جلسه کار بسیار غلط و خطرناکی برای شورای امنیت بود، اما وقتی جلسه تشکیل شد، به رغم فشار آمریکا مشاهده شد که این کشور در جلسه منزوی بود و تقریبا همه کشورهایی که در جلسه شرکت کردند بر ضرورت اجرای برجام تاکید کردند که نشان دهنده اجماع در جامعه جهانی است.
وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه این اجماع باید تبدیل به اقدام شود، افزود: از طرفی آمریکا باید متوجه این اجماع جهانی شود و سیاست های خود را اصلاح کند.
ظریف خاطرنشان کرد: جامعه جهانی هم اگر تمایل به ادامه برجام دارد باید در مقابل هر اقدام خلاف آمریکا در خصوص برجام ایستادگی کند.
وی گفت: امروز و فردا این موضوع بحثی است که دنبال خواهیم کرد و منتظر اقدامات بعدی کشورها خواهیم بود البته ایران انتخاب های گوناگونی دارد و در هر شرایطی، منافع مردم حفظ خواهد شد و به نظر ما منافع تقویت می شود.
ظریف بار دیگر به روسیه اشاره کرد و گفت: روسیه همسایه مهمی برای جمهوری اسلامی ایران ست و روابط بسیار خوبی با روسیه داریم؛ ما همکاری های راهبردی، اقتصادی خوبی با روسیه داریم و اطمینان داریم روسیه این همکاری ها را که در جهت منافع دو کشور است ، ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: ما، شما و سایر اعضای برجام باید با هماهنگی یکدیگر از نزدیک، اطمینان حاصل کنیم که این دستاورد با جدیت پیگیری می شود.
محمد جواد ظریف در این دیدار که در وزارت امور خارجه روسیه برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی به همتای روس خود افزود: مایلم از حمایت های دولت فدراسیون روسیه از اجرای برجام و نقش مهمی که شخص شما (لاوروف) در به نتیجه رسیدن برجام داشتید، تشکر کنم.
وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: برجام یکی از معدود دستاوردهای جامعه بین المللی در سالیان گذشته است و همانطور که شما گفتید، آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تعهد ایران را به اجرای برجام تایید کرده است.
وی گفت: متاسفانه یکی از اعضای برجام نه تنها تاکنون تعهدات خود را به طور کامل اجرا نکرده بلکه سیاست های بسیار مخربی در این زمینه داشته است.
در دیدار وزیران امورخارجه ایران و روسیه، سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه و میخائیل بوگدانف نماینده پوتین در امور خاورمیانه حضور داشتند.
اروپام*۳۹۱* ۱۳۴۶ *شبس*۱۶۱۳* رحمت الله خدادادی*انتشار دهنده: عبدالله غفاری
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید./ایرنا

 

 

×××

 

 انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}

 

×××

با تنها کانال خبری #هفته_نامه_ندای_زاگرس در تلگرام به روز باشید:

@nedayezagros

به اینستا گرام ندای زاگرس بپیوندید

https://instagram.com/_u/nedaye.zagros