واقعیت «مهران» را بپذیریم

عمران خودآموزراه‌پیمایی عظیم اربعین حسینی که در نوع خود پدیده‌‌‌ای کم‌نظیر با ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی‌ در سطح ملی و بین‌المللی‌ست، سال به سال رنگ و بوی تازه‌تری به خود می‌گیرد و امسال جلوه‌های دیدنی آن به مراتب بیش از سال‌های پیش بود.   این آیین مردمی اگر به درستی حمایت و هدایت […]

عمران خودآموز
راه‌پیمایی عظیم اربعین حسینی که در نوع خود پدیده‌‌‌ای کم‌نظیر با ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی‌ در سطح ملی و بین‌المللی‌ست، سال به سال رنگ و بوی تازه‌تری به خود می‌گیرد و امسال جلوه‌های دیدنی آن به مراتب بیش از سال‌های پیش بود.

 

این آیین مردمی اگر به درستی حمایت و هدایت شود، بی‌شک فواید و عواید بی‌شماری در بر خواهد داشت که رشد هم‌گرایی، تقویت عواطف ناب انسانی، گسترش فرهنگ ایثار، گذشت و معنویت و پاسداری از آزادی و آزادگی از آن جمله خواهد بود.
حال، که مبدأ ثقل راهپیمایان، ایران اسلامی و مقصد این سیل عظیم انسانی ،کربلای معلیٰ‌ در کشور عراق است، بر خلاف نظر سخنگوی ستاد مرکزی اربعین که حضور بی‌شمار زائران در مرز مهران را عادت مردم به این مرز بیان کرده‌اند، کیست که نداند «مهران» نزدیک‌ترین،راحت‌ترین و به‌صرفه‌ترین مرز بین‌المللی در مسیر راهپیمایان اربعین حسینی است؟!
 در واقع این عادت بد ماست که همواره برای مردم تصمیم می‌گیریم و برای آنان تعیین تکلیف می‌کنیم؛ آیا مسدود کردن تمام مبادی ورودی استان توانست مردم را از این عادت میمون منصرف کند؟!
کسانی که در سال‌های گذشته و حتی روزهای اخیر سعی در عدم پذیرش این واقعیت را داشتند و همواره بر طبل تعطیلی مهران به نفع سایر مرزهای کشور کوبیدند، اکنون توجیهی برای طفره از واقعیت «مهران» ندارند و باید تمام همّ خود را برای توسعه‌ی زیرساخت‌ها‌ی آن به کار گیرند.
مسایل و مشکلاتی که در روزهای پایانی به وجود آمده، به هیچ وجه متوجه مردم و مسؤولان محلی نیست، چرا که مردم ،قول مسؤولان را در ظرف عمل آنان می‌سنجند و زمانی که با قاطعیت از عدم اعزام زائران بدون ویزا سخن می‌گویند،نقض آن از طرف مجریان مربوطه را مهمترین عامل انگیزشی برای حضور سرزده‌ی خود در مرز می‌دانند.
تردیدی نیست که مسؤولان استان نیز تا توانسته اند از اعتبارات استانی برای بهسازی راه‌ها و ایجاد امکانات در مهران استفاده کرده‌اند و حتی حجت‌الاسلام والمسلمین لطفی،نماینده‌ی ولی فقیه در استان ، دوشادوش مهندس مروارید و مسؤولان اجرایی برای رفع مشکلات مهران و انعکاس آن به مراجع بالادستی تلاش کرده‌اند؛ تماس‌های مکرر ایشان با مسؤولان عالیرتبه‌ی لشکری و کشوری و انتقاد صریح از رویکرد نامناسب صدا و سیمای مرکز در قبال مهران، نمونه‌ای از این تلاش‌های ارزشمند است.
پس، جا دارد همان‌گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای طرح کمبودها و مشکلات مهران در هیئت دولت قول مساعد داد، نگذاریم ناهماهنگی‌ها و ناهمدلی‌های احتمالی،چون پُتکی بر سر مهران فرود آید و سناریوی بدنامی آن رقم بخورد تا مردم آگاه، از مزایای بلامنازع این مرز مهربانی محروم نشوند.

 

 

 انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}