معیارهای کاندیدای ریاست‌جمهوری چیست؟

تهران- تعابیر اخیر رهبر انقلاب در توصیف رئیس‌جمهور شهید و استفاده از واژگان «رئیس‌جمهور انقلاب» برای ایشان، می‌تواند سنجه خوبی برای بررسی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و معیاری برای تشخیص «انتخاب درست» باشد.
به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، در پی شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و در حالی که از دوران ریاست سیدالشهدای خدمت بر قوه مجریه هنوز به سه سال نرسیده بود، براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری چهاردهم اجتناب ناپذیر و لذا سران قوا بر ضرورت فعال شدن استانداران، فرمانداران، بخشداران و شهرداران سراسر کشور برای ایجاد فضای انتخاباتی تاکید و مقرر شد وزارت کشور اقدامات لازم را در این زمینه برای حضور هر چه بیشتر مردم در انتخابات به عمل آورد.
وزارت کشور نیز روز گذشته با انتشار اطلاعیه شماره یک ستاد انتخابات خود از زمان‌بندی ثبت نام داوطلبان انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خبر داد که از روز پنجشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۳/۱۰ تا روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۳/۱۴ از ساعت ۸:۰۰ صبح لغایت ۱۸:۰۰ (به مدت ۱۰ ساعت) در محل این وزارتخانه انجام می پذیرد. وزارت کشور در همین بیانیه به ۱۱ شرط الزامی برای ثبت نام داوطلبان اشاره دارد که از جمله آنها می‌توان از سابقه تصدی مناصب معین از جمله در قوای سه‌گانه یا نهادهای بالادستی چون شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام نام برد. با این حال، اینها شروط لازم اما غیرکافی است.
تعابیر اخیر رهبر انقلاب در توصیف رئیس جمهور شهید، تعابیر منحصربه‌فردی تلقی می‌شود. بویژه آنکه حضرت آیت‌‎الله خامنه‌ای، شهید رئیسی را «رئیس جمهور انقلاب» خوانده و نکاتی درخصوص او ابراز داشتند که می‌تواند سنجه خوبی برای بررسی کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باشد. «با کفایت و پرتلاش»، «خستگی‌ناپذیر و کارآمد» و «سالم و امانت‌دار» از جمله توصیفاتی است که رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلفی درخصوص سید ابراهیم رئیسی به کار برده‌اند. تعابیری که آخرین آنها یعنی همان «رئیس جمهور انقلاب» را می‌توان به نوعی پیامی غیرمستقیم به کاندیداهای ریاست جمهوری و مردم دانست تا معیاری برای تشخیص «انتخاب درست» داشته باشند.
به گزارش ایرنا، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، آیت‌الله رئیسی در سفری استانی به آذربایجان شرقی برای حضور در مراسم افتتاح سد مرزی قیزقلعه‌سی همراه با همتای آذربایجانی خود به شمال این استان در نزدیکی مرز همسایه شمال غربی کشورمان سفر کرده بود که در بازگشت به تبریز، بالگرد حامل رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی، تیم محافظت و خدمه پرواز دچار سانحه شد و سقوط کرد. در اثر این سانحه، همه مسافران این پرواز به شهادت رسیدند و آخرین برگ از سفرهای استانی آیت الله رئیسی، با شهادت وی در راه خدمت به وطن رقم خورد.
منبع؛ روزنامه ایران

#

#

#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاخبر

#پایگاه_خبری_تحلیلی_نگاه_اقتصاد

#پایگاه_خبری_تحلیلی_ندای_زاگرس

#پایگاه_خبری_تحلیلی_ماناسپهر

#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاروز

#گروه_رسانه_ای_ندای_زاگرس

#گروه_رسانه_ای_ پویاخبر