نظارت کارشناسان دامپزشکی ایلام بر ذبح ۷۴۰ راس دام در عید قربان

ایلام - مدیرکل دامپزشکی ایلام گفت: عید قربان کارشناسان نظارت بهداشتی دامپزشکی از تعداد ۷۵۲ راس دام قربانی شامل ۷۴۰ راس دام سبک و ۱۲ راس دام سنگین در سطح استان بازرسی های قبل و بعد از کشتار به عمل آوردند.

دکتر “یونس احمدی” اظهار کرد: در این بازرسی‌ها تعداد یک لاشه دام سبک به دلیل غیر قابل مصرف بودن ضبط و معدوم و همچنین تعداد ۱۱ لاشه نیز مورد اصلاح موضعی قرار گرفت که جمعا ۲۶ کیلوگرم از این لاشه ها به دلیل غیر قابل مصرف بودن ضبط و معدوم شد.

وی افزود: همچنین در بازرسی از امعا و احشا دام نظیر کبد و ریه تعداد ۱۶۸ عدد کبد و ریه غیرقابل مصرف ضبط و معدوم شد.

احمدی ادامه داد: در روز عید سعید قربان با فعالیت ۳۹ اکیپ سیار و ثابت در سطح استان بازرسی و نظارت بهداشتی کارشناسان دامپزشکی از دام های قربانی صورت گرفت.

وی یادآور شد: در روز عید قربان جایگاه های عرضه و ذبح دام با همکاری شهرداری ها و نظارت دامپزشکی در سطح استان ایجاد شد تا مردم دام مورد نظر خود را در این اماکن تهیه و با نظارت کارشناسان دامپزشکی ذبح کنند.

احمدی تاکید کرد: با توجه به افزایش دمای هوا و خطر تب کریمه کنگو و باتوجه به اینکه شناسایی تب کنگو در حیوانات آسان نیست، برای پیشگیری از بروز بیماری مشترک بین انسان و حیوان در جوامع انسانی باید از فرآورده های خام دامی زیر نظر سازمان دامپزشکی استفاده کرد.

احمدی اضافه کرد: سامانه پاسخگویی ۱۵۱۲ دامپزشکی در طول شبانه روز آماده دریافت گزارش های مردمی است.

به گزارش ایرنا، بیش از ۸۰۰ نوع بیماری مشترک انسان و دام شناسایی شده است./ایرنا