هشدار مدیر میراث فرهنگی ایلام: ساخت وساز در محدوده آثار باستانی بدون استعلام غیر قانونی است

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: برخی بدون اخذ استعلام ازاین اداره کل اقدام به انجام فعالیت های عمرانی در محدوده آثار باستانی کرده اند که به عنوان یک اقدام غیر قانونی، تهدید جدی برای آثار تاریخی محسوب می شود.   صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، عبدالمالک شنبه زاده اظهارداشت: […]

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: برخی بدون اخذ استعلام ازاین اداره کل اقدام به انجام فعالیت های عمرانی در محدوده آثار باستانی کرده اند که به عنوان یک اقدام غیر قانونی، تهدید جدی برای آثار تاریخی محسوب می شود.

 

صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، عبدالمالک شنبه زاده اظهارداشت: اخذ استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان جهت انجام عملیات عمرانی، ساخت و ساز و حفاری، توسط دوایر دولتی در محدوده آثار باستانی ضروری است .
وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون هرگونه تغییر در وضعیت اماکن تاریخی، جرم محسوب می شود، خاطرنشان ساخت: دستگاه های اجرایی در صورت اخذ استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان برای انجام فعالیت های عمرانی، این سازمان توسط کارشناسان خود، بهترین راهکار را به دستگاه ها ارائه داده تا ضمن حفاظت از آثار تاریخی ،فعالیت های عمرانی نیز انجام شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام یاد اوری کرد: بر اساس بخشنامه مصوب ۹ مهر ۱۳۸۲ هیأت وزیران ‘ به منظور حفاظت از میراث فرهنگی کشور، پرهیز از تاخیر در اجرای طرح های عمرانی و بروز اختلاف و پیگرد قضایی به لحاظ قوانین ناظر به جلوگیری از میراث فرهنگی کشور، مقتضی است کلیه دستگاه های اجرایی قبل از آغاز عملیات اجرایی طرح های عمرانی، ضوابط حفاظتی آثار تاریخی–فرهنگی موجود، اجرای طرح را از سازمان میراث فرهنگی کشور استعلام و بر اساس آن اقدام کنند’.
شنبه زاده افزود:براساس این مصوبه اخذ استعلام پیش از انجام مطالعات فرهنگی – تاریخی و پروژه های عمرانی از میراث فرهنگی ضروری است و هر گونه عملیات اجرایی باید با ارائه طرح توجیهی و فنی صورت گیرد.
وی هشدارداد: در صورت عدم اخذ مجوز برای اجرای پروژه های عمرانی برخورد قاطع با مرتکبان انجام می شود و متجاوزان مسئول خسارات وارده به بناها و محوطه های تاریخی خواهند بود .
وی ادامه داد: در روزهای گذشته فعالیت های کشاورزی، راهسازی، فیبر نوری و … بدون هماهنگی با این اداره کل صورت گرفته است که نتیجه انها مشکلات حقوقی، تخریب آثار و تأخیر در پروژه های عمرانی خواهد بود .
شنبه زاده یادآور شد: از مدیران دستگاه های اجرایی انتظار می رود قبل از هرگونه عملیات عمرانی و یا ساخت و ساز در محدوده آثار تاریخی، با اداره کل میراث فرهنگی همکاری کرده و پس از اخذ استعلام و ارائه مشاوره های فنی کارشناسان این نهاد، حریم آثار تاریخی را که متعلق به همه نسل هاست، حفظ کنند./ایرنا

 

×××

 

 


انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}