وزیر ارشاد: رعایت کرامت اصحاب فرهنگ و هنر مورد توجه دولت است

سید رضا صالحی امیری در نشستی با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان دماوند که در سالن اجتماعات فرهنگسرای کوثر این شهرستان برگزار شد گفت: آنچه از ابتدای دولت تا به امروز به آن باور داریم، پایداری خدمت به مردم و آشتی با اصحاب فرهنگ و هنر است زیرا بدون اعتماد متقابل امکان کار در کشور […]

سید رضا صالحی امیری در نشستی با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان دماوند که در سالن اجتماعات فرهنگسرای کوثر این شهرستان برگزار شد گفت: آنچه از ابتدای دولت تا به امروز به آن باور داریم، پایداری خدمت به مردم و آشتی با اصحاب فرهنگ و هنر است زیرا بدون اعتماد متقابل امکان کار در کشور وجود ندارد و این اعتماد سازی با حرف و سخنرانی صورت نمی گیرد بلکه باید در عمل ثابت شود.

 

 

وی بیان کرد: برای توسعه فرهنگ نیاز به امنیت فرهنگی داریم و این امنیت فرهنگی یعنی همگان توانایی اندیشیدن، نوشتن و گفتن و آزادی فکر و قلم و بیان، داشته باشند که این مهم زمینه خلاقیت، شکوفایی و پویایی را در جامعه و بین هنرمندان افزایش می دهد.
صالحی امیری با اشاره بر اهمیت تنوع فرهنگی در کشور گفت: ما در جمهوری اسلامی زندگی می کنیم که مبنای حرکت آن بر پایه مردمسالاری دینی است و لذا باید اصل تنوع را که متشکل از تنوع فکری، قومی و جنسیتی را به رسمیت بشناسیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به تقویت عدالت فرهنگی در جامعه اشاره کرد و گفت: پیام روشن سفرهای استانی ما این است که بیان کنیم تهران ایران نیست زیرا هدف ما تقسیم عادلانه سرمایه های فرهنگی در تمام کشور است.
وی ادامه داد: یکی از سیاست های دولت تا پایان برنامه ششم توسعه واگذاری فعالیت های اجرایی و هنری به خود هنرمندان و اصحاب آن است و تنها وزارتخانه به سرمایه گذاری نظارت و هدایت بپردازد و مابقی فعالیت ها به خود هنرمندان واگذار شود.
صالحی امیری همچنین به اقدامات صورت گرفته توسط دولت تدبیر و امید طی مدت گذشته در حوزه فرهنک و هنر اشاره کرد و گفت: در حوزه سینما از حدود ۹۰ فیلم بلند به حدود ۲۰۰ فیلم بلند، از ۲ هزار فیلم کوتاه به بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ فیلم کوتاه، از تعداد ۳۲۰ سالن سینمایی به ۴۸۰ سالن سینمایی و از تعداد ۸ میلیون تماشاگر در سالن ۹۱ به ۲۵ میلیون تماشاگر در سالن ۹۵ رسیدیم.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه کتاب از ۶۳ هزار کتاب که در سال ۹۱ در این کشور منتشر شد به ۸۳ هزار عنوان رسیدیم که میانگین آن ۵ هزار عنوان کتاب است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در سال گذشته ۲۰۰ کتابخانه عمومی جدید افتتاح شد و بنا داریم با توجه به کمبود بودجه مساجد را به کتابخانه مجهز کنیم.
وی در ادامه به بیمه خبرنگاران و اصحاب فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم ۳۰ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر به بیمه تامین اجتماعی، ۱۲ هزار نفر از اصحاب رسانه مشمول بیمه شدند و ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر دارای بیمه تکمیلی هستند.
صالحی امیری یادآور شد: یکی از اقدامات ما در حمایت از هنرمندان این است که احساس امنیت شغلی، جسمی و سلامت هنرمندان را تقویت کنیم که در این راستا تفاهم نامه ای امضا شده تا اصحاب فرهنگ و هنر مشمول معافیت مالیات قرار بگیرند.
وی در خصوص حوزه فضای مجازی نیز گفت: فرصت تبادل اطلاعات و ایجاد امنیت برای ۴۰ میلیون کاربر فضای مجازی در دولت یازدهم فراهم شده است.
به گفته صالحی امیری، ۴۷ درصد کل مجوزهای صدور نشریات پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در دولت یازدهم صورت گرفته است.
وی اظهار کرد: ۲۳ هزار کانون مساجد فعال در کشور وجود دارد که ۷ هزار کانون در دولت تدبیر و امید شکل گرفته است و ۲ هزار و ۵۰۰ موسسه قرآنی تحت پوشش معاونت قرآنی این وزارتخانه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تقویت اخلاق فرهنگی در جامعه گفت: اخلاق باید در جامعه مرکز باشد زیرا بد اخلاقی ضرر بزرگی برای توسعه زیرساخت های فرهنگی کشور است، هیچ دولت عاقلی به سرمایه خود بی توجه نیست و سرمایه ما اصحاب فرهنگ و هنر هستند و کسی که این سرمایه ها را نداشته باشد فقیر است.
در این مراسم از آثار ۶ مولف شهرستان دماوند رونمایی شد و از مولفین این شهرستان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شد.
در پایان این مراسم یکی از اهالی فرهنگ و هنر شهرستان دماوند به بیان مشکلات و مطالبات این افراد پرداخت.


انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}