وزیر نیرو خبر داد: آغاز مذاکرات با ۲ غول نیروگاه‌ساز آلمان و انگلیس

وزیر نیرو از مذاکره با دو غول بزرگ برقی اروپا شامل شرکت‌های زیمنس آلمان و رولزرویس انگلیس برای ساخت و راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوپک و تولید پراکنده برق در ایران خبر داد.   حمید چیت‌چیان در دیدار با «دیوید رولف» وزیر انرژی انگلستان در لندن با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران […]

وزیر نیرو از مذاکره با دو غول بزرگ برقی اروپا شامل شرکت‌های زیمنس آلمان و رولزرویس انگلیس برای ساخت و راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوپک و تولید پراکنده برق در ایران خبر داد.

 

حمید چیت‌چیان در دیدار با «دیوید رولف» وزیر انرژی انگلستان در لندن با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۵ هزار مگاوات افزایش یافته و با ۷ کشور همسایه تبادل الکتریکی دارد، گفت: ایران صادرکننده خالص برق در سطح منطقه خاورمیانه بوده و تنوع خوبی در منابع تولید انرژی الکتریکی دارد.
وزیر نیرو با اعلام اینکه در شرایط فعلی حدود ۱۵ درصد برق ایران از نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود که این جدای از نیروگاه‌های حرارتی است، تصریح کرد: نیروگاه‌های اتمی و تجدیدپذیر نیز هر کدام سهمی را در تولید برق کشور دارند، ولی در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، قرار است که در ۱۰ سال آینده ۴۷ تا ۵۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود که ۷۵۰۰ مگاوات از این میزان از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین خواهد شد.
این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده تا در آینده تمرکز بیشتری بر شبکه‌های توزیع نیروی برق باشد، اظهار داشت: باید تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع را کاهش دهیم که در این خصوص تولید انرژی پراکنده به تحقق اهداف صنعت برق ایران کمک خواهد کرد و به همین خاطر نیز با زیمنس و رولزرویس مذاکره‌هایی داشتیم تا از مولدهای کوچک آنان استفاده کنیم.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه برای استفاده از مولدهای پراکنده فقط به تولید برق فکر نمی‌کنیم، بلکه باید به‌طور هم‌زمان به تولید الکتریسیته، سامانه‌های گرمایشی و سرمایشی فکر کرد تا راندمان افزایش یابد، تبیین کرد: این چشم‌انداز آینده صنعت برق ایران بوده و در کنار آن، هوشمندسازی شبکه، اتوماسیون شبکه برای انتقال و توزیع، مهم بوده و تلاش می‌کنیم کمیته‌ای تشکیل دهیم تا در بازار برق و تبادل تجربه بخصوص در بحث ایجاد ظرفیت تولید برق، فعالیت‌های خود را مضاعف کنیم.
«دیوید رولف» وزیر انرژی و تغییر اقلیم انگلستان هم در این نشست با بیان اینکه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی پتانسیلی خوبی در ایران وجود دارد، تاکید کرد: انگلستان و ایران بتوانند در این زمینه تبادل همکاری داشته باشند.
وی با اعلام اینکه در انگلستان برای کاهش گاز Co۲ قانون داخلی و بودجه جداگانه ای وجود دارد، تصریح کرد: این بودجه باید برای افزایش بهره‌وری و در مورد انتقال و ماشین‌های الکترونیکی، کاهش دما و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه شود.
به گفته این مقام انگلیسی باید تا سال ۲۰۲۰ میلادی در هر خانه‌ای یک کنتورهوشمند برای کنترل برق و گاز وجود داشته باشد که این باعث خواهد شد تا رقابت بین توزیع کننده‌ها و کاهش تعرفه‌ها به‌طور جدی پیگیری شود.
وزیر انرژی انگلستان ادامه داد: در کشور ما با نصب ۳.۵ میلیون کنتور هوشمند، بحث کاهش انرژی ایجاد شده و در کنار جلوگیری از انتشار گاز Co۲ امنیت عرضه و قابلیت ارائه انرژی در شرایط بهتری صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به پروژه‌های ضد انتشار گاز Co۲ که در نشست پاریس نیز مطرح شد، افزود: انگلستان تمایل دارد تا در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر بخصوص انرژی خورشیدی با ایران تبادل همکاری داشته باشد.
رولف با بیان اینکه هدف اصلی ما امنیت عرضه برق است و به توسعه برق پایدار فکر می‌کنیم تا هرگز چراغی خاموش نباشد، به اشتراک شبکه با کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: اگر به هر دلیلی یکی از نیروگاه‌ها از مدار خارج شود کمبود برق را از دیگر کشورها جبران می‌کنیم.
وزیر انرژی انگلستان با اشاره به اینکه تمهیداتی انجام شده تا با کاهش صورتحساب‌های برق رضایت مشترکان فراهم شود، از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری شود و گاز Co۲ نیز کاهش یابد، خاطرنشان کرد: با ایجاد شبکه‌های هوشمند تلاش کردیم تا مدل مصرف برق را تغییر دهیم، به ‌طوری‌که وسایل جدید کم‌مصرف به بازار آمده و مشترکان در شب‌ها از لباسشویی و ظرفشویی و لوازم پرمصرف استفاده می‌کنند و در صدد ذخیره بیشتر انرژی هستیم./خبرگزاری مهر

 

 انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}