گزارش هزار روز فعالیت دولت سیزدهم؛ رشد ۸ برابری نوسازی واحدهای فرسوده در دولت سیزدهم/ واگذاری زمین و ساخت بیمارستان

تهران- واکاوی آمارهای وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در مدت زمان بیش از یک‌هزار روز از عمر دولت سیزدهم اقدامات برجسته ای در حوزه مسکن و شهرسازی انجام شده که به‌ویژه آمار ۸ برابری نوسازی بافت‌های فرسوده تا واگذاری زمین و ساخت بیمارستان قابل توجه است.
به گزارش ایرنا، از زمان آغاز به‌کار دولت سیزدهم تا پایان فروردین‌ماه امسال، احداث پنج بیمارستان با ظرفیت ۹۷۱ تخت در دستور کار قرار گرفت.
بیمارستان آموزشی تربت حیدریه با ظرفیت ۲۷۳ تخت، بیمارستان جایگزین شهید رجایی گچساران با ظرفیت ۱۴۲ تخت، بیمارستان جایگزین ۱۵ خرداد مهدی شهر با ظرفیت ۹۹ تخت، بیمارستان آموزشی جهرم با ظرفیت ۳۱۳ تخت و بیمارستان جایگزین بیمارستان امام خمینی خمین با ظرفیت ۱۴۴ تخت، این بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را تشکیل می‌دهند.
همچنین احداث ۱۸ هزار و ۵۵۰ متر مربع ساختمان و تاسیسات دولتی و عمومی ورزشی، فرهنگی، آموزشی و … (تکمیل و تحویل هفت بلوک منازل مسکونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی) در مدت یاد شده به انجام رسید.
نوسازی ۱۸۱ هزار واحد مسکونی فرسوده
نوسازی ۱۸۱ هزار و یک واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری از دیگر اقدامات برجسته دولت سیزدهم در حوزه مسکن و شهرسازی است، به طوری که آمارها هشت برابر مدت مشابه در دولت قبل (نوسازی ۲۲ هزار و ۸۲۳ واحد مسکونی) است.
در این راستا می‌توان به انجام ۱۶۲ پروژه روبنایی بافت‌های فرسوده در راستای محرومیت زدایی اشاره کرد؛ یعنی ۵۶ درصد از پروژه های ناتمام در ابتدای دولت به اتمام رسیده است.
شایان ذکر است در ابتدای دولت سیزدهم ۲۹۰ پروژه انجام نشده وجود داشت که طی دولت سیزدهم ۱۶۲ پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر ۱۲۸ پروژه در حال اجرا است.
همچنین می‌توان به انجام ۲۲۶ پروژه زیربنایی بافت‌های فرسوده در راستای محرومیت زدایی اشاره کرد که با این اوصاف ۷۴ درصد از پروژه های ناتمام در ابتدای دولت به اتمام رسیده است.
گفتنی است در ابتدای دولت سیزدهم ۳۰۶ پروژه انجام نشده وجود داشت که طی یک‌هزار روز دولت سیزدهم ۲۲۶ پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر ۸۰ پروژه در حال اجرا است.
همچنین نهضت آسفالت معابر خاکی از ابتدای دولت سیزدهم اجرایی شد که در همین راستا بهسازی ۲ هزار و ۵۰ کیلومتر آسفالت معابر بافت‌های فرسوده در این مدت در دستور کار قرار گرفت.
شهرهای جدید
به گزارش ایرنا، صرف حدود ۳.۹ همت برای پیشبرد ۶۷۰ پروژه روبنایی در شهرهای جدید شامل شروع ۲۴۵ پروژه و اتمام ۱۶۷ مورد آنها، صرف بیش از ۶.۶ همت برای پیشبرد ۴۸۶ پروژه زیربنایی در شهرهای جدید شامل شروع ۱۷۴ پروژه و اتمام ۲۱۲ مورد آنها و همچنین تاسیس سه شرکت عمران شهرهای جدید در استانهای آذربایجان غربی (گلمان) ، فارس (تابناک) و قزوین (مهرگان) قابل ذکر است.
تامین زمین برای متقاضیان مسکن
برپایه این گزارش، زمین های تامین شده برای تامین مسکن متقاضیان واجد شرایط به ظرفیت ۲ میلیون و ۳۶۸ هزار و ۴۸۹ واحد است. این در حالی است که مجموع واحدهای مسکونی شروع شده و در دست ساخت ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۸۶۲ واحد است.
در مدت مذکور از عمر دولت سیزدهم، ظرفیت واحد مسکونی زمین های دولتی واگذار شده به صورت انفرادی و گروهی یا در دست ساخت برای متقاضیان واجد شرایط به صورت انبوه سازی (به‌صورت اجاره ۹۹ ساله) یک میلیون و ۳۸ هزار و ۹۷۸ واحد است. تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت برای تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح ۲۵۴ هزار و ۱۴۶ واحد و تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت به‌منظور نوسازی بافت‌های فرسوده شهری ۲۶۸ هزار و ۹۲۹ واحد است.
همچنین ظرفیت واحدهای مسکونی قراردادهای منعقده برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به اشخاص دارای زمین (خودمالکی) ۲۰۰ هزار و ۵۶۵ واحد و تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت برای نوسازی مسکن روستایی ۵۱۵ هزار و ۸۹۰ واحد است.
در مدت زمان بیش از یک‌هزار روز از عمر دولت سیزدهم، ۷۰ هزار و ۲۵۰ واحد زمین در قالب طرح جوانی جمعیت واگذار شد و علاوه بر آن ۷۹ هزار و ۱۰۴ واحد واگذاری زمین به متقاضیان واجد شرایط در روستاها به‌صورت اجاره ۹۹ ساله انجام شد.
#
#
#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاخبر
#پایگاه_خبری_تحلیلی_نگاه_اقتصاد
#پایگاه_خبری_تحلیلی_ندای_زاگرس
#پایگاه_خبری_تحلیلی_ماناسپهر
#پایگاه_خبری_تحلیلی_پویاروز
#گروه_رسانه_ای_ندای_زاگرس
#گروه_رسانه_ای_ پویاخبر