گفت‌و‌گو با میلاد پاک‌پرور آقای گل جوانان آسیا، حافظ و قاری قرآن: اصلا نمی‌گذارم پسرم سمت فوتبال بیاید

میلاد پاک پرور گفت:همه‌ی زندگی‌ام را از بسم الله الرحمن الرحیمی داردم که از مادرم یاد گرفتم و بعد در محافل قرآن آموخته ام.   ماهنامه همشهری آیه در شماره جدید خود گفتگویی جالب با میلاد پاک پرور آقای گل جوانان آسیا و البته حافظ و قاری قرآن داشته است،که درادامه مشروح آن منتشر می […]

میلاد پاک پرور گفت:همه‌ی زندگی‌ام را از بسم الله الرحمن الرحیمی داردم که از مادرم یاد گرفتم و بعد در محافل قرآن آموخته ام.

 

ماهنامه همشهری آیه در شماره جدید خود گفتگویی جالب با میلاد پاک پرور آقای گل جوانان آسیا و البته حافظ و قاری قرآن داشته است،که درادامه مشروح آن منتشر می شود.
لهجه‌ی خوزستانی دارد و خیلی ساده و خودمانی حرف می‌زند. خودش می‌گوید همه‌ی زندگی‌اش را از بسم الله الرحمن الرحیمی دارد که از مادرش یاد گرفته و بعد در محافل قرآن آموخته. میلاد پاک‌پرور بازیکن تیم استقلال اهواز فوتبالیستی است که همشهری «آیه» نه برای تاکتیک‌هایش در زمین فوتبال سراغ او رفته و نه برای جابه‌جایی در لیگ بلکه به بهانه‌ی حفظ، قرائت و تفسیر قرآن مهمان خانه‌اش شدیم تا با او و مادرش همکلام شویم؛ مادری که مثل همه‌ی مادرهای سرزمین ما محبت در کلام و رفتارش موج می‌زند و عشق به قرآن را در وجود فرزندش پرورانده. پاک‌پرور متولد سال ۷۳ است و سال ۹۱ آقای گل آسیا شد. او موفقیتش را در زمینه‌ی قرآنی و ورزش مدیون پدر و مادر می‌داند و سعی می‌کند سبک زندگی قرآنی داشته باشد.

*شاید تاکنون بیشتر گفت‌و‌گو‌هایی که با رسانه‌ها انجام داده‌اید درباره‌ی فعالیت‌های ورزشی شما بوده اما این بار می‌خواهید از زندگی قرآنی شما بپرسیم و اصلا یادگیری قرآن را از چه زمانی آغاز کردید؟

از دوران ابتدایی شروع به یادگیری قرآن کردم. در محله‌ی لشکر‌آباد که محله‌ی زندگی ماست مساجد زیادی فعال است که من به آنجا رفت و آمد داشتم و در همین مساجد در کلاس‌های آموزشی قرآن حضور داشتم. این علاقه‌مندی تا مرحله‌ای پیش رفت که در مسابقات استانی در رشته‌ی تفسیر و قرائت شرکت و رتبه‌ی استانی هم کسب کردم. در حوزه‌ی تفسیر هم سال دوم دبیرستان بودم که در مسابقات اوقاف رتبه‌ی اول استان را کسب کردم. البته این را هم بگویم که چون ما عرب‌زبان هستیم در تفسیر قرآن از فارسی‌زبانان موفق‌تر هستیم.

*مشوق اصلی شما چه کسی بود؟

پدر و مادرم مشوق اصلی من بودند. مادرم از کودکی قرآن را به من آموزش می‌داد. از زمانی که به مسجد رفتم علی حمادی مسئول کانون فرهنگی مسجد عباد که استاد قرآن من هم بود خیلی در شکل‌گیری شخصیت قرآنی من نقش داشت. او خودش حافظ قرآن بود و خیلی خوب با کودکان و نوجوانان برخورد می‌کرد و همین موجب جذب خیلی‌ها به مسجد شد. وگرنه شاید من اصلا الان حافظ قرآن نمی‌شدم. اخلاق خوب او باعث شد بچه‌های زیادی جذب فراگیری قرآن شوند و به صورت حرفه‌ای ادامه دهند. به نظر من حمادی اخلاق خوبش را از قرآن دارد.

*هنوز هم در محافل مذهبی به عنوان قاری قرآن حضور دارید؟

‌بله، این کار را انجام می‌دهم. چون من هرچه دارم از قرآن است. با این حال از زمانی که وقت بیشتری برای فوتبال می‌گذارم و به صورت حرفه‌ای فوتبالیست شده‌ام کمتر می‌توانم برای اجرای قرائت قرآن در محافل وقت بگذارم اما روزهایی که تیم ما مسابقه دارد، سرمربی تیم از من می‌خواهد تا قبل از مسابقات آیاتی از قرآن را برای هم‌تیمی‌هایم تلاوت کنم.

*کدام شخصیت‌ قرآنی برای شما جذابیت داشت و شیفته او بودید؟

در بین قراء ایرانی استاد پرهیزکار را خیلی دوست داشتم و از قاریان مصری سبک استاد محمود شهات انور را می‌پسندیدم و براساس سبک این دو استاد قرآنی تمرین می‌کردم.

*در یک دوره‌ای کودکان و نوجوانان قرآنی‌ خیلی بین مردم به محبوبیت‌ رسیدند. هیچ‌وقت در دوران کودکی و نوجوانی دلت می‌خواست مانند افرادی مانند جواد ‌فروغی یا محمد‌حسین ‌طباطبایی بشوید؟

خاطرم هست یکی از بهترین برنامه‌هایی که دیدم خبری بود که از کودکی آقای محمدحسین طباطبایی از تلویزیون پخش شد. او در سفری خارجی به یکی از کشورهای عربی تمام سوالات مردم را با آیات قرآن پاسخ می‌داد و موجب شعف حاضرین شده بود. آن زمان خیلی دوست داشتم مثل آقای طباطبایی به قرآن مسلط باشم. ایران از این دست افتخارات قرآنی بسیار دارد و مانند کشور مصر یکی از پرچهره‌ترین کشورهای مسلمان در حوزه‌ی قرآن اعم از تفسیر، حفظ و قرائت است.

*اگر روزی فرزند پسری داشته باشید دوست دارید در همین مسیر فوتبال قهرمانی قرار بگیرد و مثل شما حرفه‌ای و باشگاهی فوتبال بازی کند یا اولویت‌های دیگری برای او در نظر می‌گیرید؟

اگر پسری داشته باشم اصلا نمی‌گذارم سمت فوتبال بیاید. بدون هیچ تعارفی بیشتر دوست دارم در مسیر قرآن قدم بگذارد تا فوتبال. مایلم فرزندم مانند محمد‌حسین طباطبایی با قرآن مأنوس باشد. هرچند احساس می‌کنم مانند او شدن خیلی سخت است ولی آرزوی من تربیت فرزندی مانند اوست.

*چه معیارهایی برای ازدواج دارید؟ آیا به انتخاب مادر برای ازدواج اعتماد می‌کنید؟

اخلاق خوب برای من خیلی مهم است و از خدا می‌خواهم همسری با‌اخلاق قسمتم کند. خانواده‌ی همسر آینده‌ام هم برای من اهمیت دارد و دوست دارم فردی که قرار است شریک زندگی‌ام شود در خانواده‌ای خوب تربیت شده باشد. زیبایی هم در درجه‌ی بعدی قرار دارد. به انتخاب مادرم هم اعتماد دارم و سعی می‌کنم براساس معیارهای خانواده‌ام، همسر آینده‌ام را انتخاب کنم. در قرآن هم نسبت به حرمت پدر و مادر تاکید شده. حتی نباید به والدین خود حتی اوف بگوییم چه برسد به اینکه خدای نکرده بخواهیم با رفتارمان آنها را برنجانیم.

*یکی از موضوعاتی که این روز‌ها درباره‌ی فوتبالیست‌ها خیلی مطرح است، مشکلات اخلاقی و فساد است که تعداد اندکی گرفتار آن شده‌اند اما به دلیل شهرت ورزشکاران به سرعت نشر داده می‌شود. چه پاسخ قرآنی‌ای به این نوع قضاوت کردن درباره‌ی دیگران دارید؟

یکی از دلایلی که دوست ندارم فرزندم سراغ فوتبال برود همین نگاه فراگیر نسبت به این قشر از ورزشکاران است. برای کسانی که اگر یک نفر گناهی مرتکب شود همه‌ی‌ آن قشر را آلوده و گناهکار خطاب می‌کنند از فرمایشات امیرالمومنین علی(ع) استفاده می‌کنم که برگرفته از بطن قرآن است. آن حضرت خطاب به مالک اشتر فرمود: «اگر دیدی کسی شب گناه کرده، روز او را به چشم گناهکار نبین. شاید شب توبه کرده باشد».

*با توجه به اینکه سعی دارید سبک زندگی قرآنی داشته باشید اگر مشکلی برای شما پیش بیاید چه کار می‌کنید؟

بهترین پناهگاه من محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) است. من به عنوان یک شیعه در همه‌ی سختی‌ها و مشکلات درب خانه‌ی اهل بیت عصمت و طهارت را می‌زنم و از آنها کمک می‌خواهم. در تعالیم دینی آمده اگر می‌خواهید با خدا راز و نیاز کنید بین خود و پروردگارتان یک واسطه انتخاب کنید و این واسطه‌‌ همان خاندان نبوت و معصومین(علیهم‌السلام) هستند. این رویه در زمین فوتبال هم جاری است و شعار ما قبل از بازی «یا علی، یا زهرا توکلت علی‌الله» است.

*خانم پاک‌پرور! آقا میلاد از تشویق‌ها و کمک شما در موفقیت‌های قرآنی‌اش گفت. شما چه کردید و چه هدفی داشتید که پسرتان را به مسجد و محفل قرآنی هدایت کردید؟

من عاشق میلاد هستم. او از کودکی خیلی زرنگ بود و دوست داشتم استعداد او در راه فراگیری قرآن هزینه شود. از کلاس چهارم دبستان او را تشویق کردم به مسجد برود. مسجد رفتن میلاد تنها به بعد فراگیری قرآن ختم نشد بلکه تاثیر زیادی بر اخلاق و منش و معرفت دینی او گذاشت. میلاد موذن مسجد بود و البته این تشویق‌های من و پدر میلاد با علاقه‌ی خودش هم آمیخته بود و مجموعه‌ی آن او را در راهی که قدم گذاشته بود موفق کرد.

*چرا آقا میلاد این اندازه تاکید می‌کند که به مادر وابسته است؟

حس مادرانه قابل وصف نیست. البته میلاد محبت زیادی به من دارد و وقتی خانه است مثل پروانه گرد پدرش و من می‌چرخد.

*به عنوان مادری که جوانش وارد عرصه فوتبال شده، مهم‌ترین دغدغه‌ی شما چیست؟

سلامت نفس و اخلاق میلاد و بعد ازآن موفقیت در همه‌ی زمینه‌های زندگی مهم‌ترین دغدغه‌ی من است. البته این را هم بگویم که خود میلاد هم مراقب رفتار و کردارش هست و دوست دارد سالم بماند. همیشه به او گفته‌ام اگر می‌خواهی موفق باشی غرورت را کنار بگذار. چون علاوه بر اینکه یک رذیله‌ی اخلاقی است موجب شکست می‌شود. دعای خیر من و پدرش همراه اوست و از خدا خواسته‌ام میلادم را حفظ کند.

*چه کسی را به پسرتان به عنوان الگوی اخلاق پهلوانی معرفی می‌کنید؟

امیرالمومنین علی(ع) الگوی کامل اخلاق است و مقتدای همه‌ی پهلوانان.

*برای ازدواج همراه و مشاور فرزندتان خواهید بود یا سعی می‌کنید طبق نظر شما اقدام کند؟

معتقدم والدین در ازدواج باید مشاور فرزند خود باشند. به میلاد توصیه می‌کنم با کسی ازدواج کند که هم‌کفو و هم‌سطح او باشد. مبادا چون ورزشکار است مغرور شود و دنبال دختری در طبقه‌ی بالای اجتماعی بگردد. چون این‌گونه ازدواج ضررش بیشتر از سودش است.
موفقیتم را مدیون پدر و مادرم هستم
میلاد پاک‌پرور دانشجوی کاردانی دانشگاه آزاد است و در دوران تحصیل در مدرسه دانش‌آموز موفقی بود و نمرات خوبی هم داشته اما فوتبال او را کمی از تحصیل دور کرد. او در سال ۹۱ به عضویت تیم ملی جوانان در‌آمد و آقای گل آسیا شد. او در مورد چگونگی ورودش به فوتبال می‌گوید: «فوتبال را از ۱۰ سالگی و با مدرسه‌ی فوتبال نیروی اهواز شروع کردم. در دوره‌ی نوجوانی وارد تیم استقلال اهواز شدم و حدود سه سال با این تیم بازی کردم. بعد از آن به تیم فولاد پیوستم و هم‌اکنون در خدمت تیم استقلال اهواز هستم و به عنوان پدیده‌ی لیگ شناخته شدم. خوشبختانه در لیگ بر‌تر دیده شدم و چند پیشنهاد از تیم‌های خوب دارم. در لیگ بر‌تر یک گل به ملوان زدم که گل بر‌تر دو ماه اخیر شناخته شد». الگوی ورزشی پاک‌پرور علی دایی است. او می‌گوید: «علی دایی هم در ورزش و هم در کسب موفقیت علمی و اجتماعی موفق است و از نظر من بهترین فوتبالیست ایران آقای دایی است. من در سفرهایی که به کشورهای خارجی داشتم خیلی‌ها فوتبال ایران را به نام علی دایی می‌شناسند».
پاک‌پرور درباره‌ی وضعیت اقتصادی خوب فوتبالیست‌ها می‌گوید: «همه چیز که پول نیست. زمانی که در اردوی تیم ملی جوانان بودم چهار ماه خانواده‌ام را ندیدم. به نظر من اگر میلیارد‌ها تومان پول بدهند، به دوری از مادر و پدر نمی‌ارزد. من با پدر و مادرم خیلی رابطه‌ی صمیمی دارم. به دعای خیر مادر اعتقاد دارم و همیشه یکی دو ساعت قبل از بازی به مادرم زنگ می‌زنم و از‌ ایشان می‌خواهم برایم دعا کنند. زندگی‌ام را مدیون پدر و مادرم هستم»./تسنیم

انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}