۹۵ میلیارد ریال حقوق دولتی معادن در استان ایلام وصول شد

ایلام - رئیس سازمان معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: ۹۵ میلیارد ریال حقوق دولتی معدنی سال گذشته در این استان وصول شده است.

“رضا محمدرحیمی” روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در این بازه زمانی(سال گذشته) چهار پروانه اکتشاف معدنی جدید و چهار فقره گواهی کشف با ذخیره قطعی سه میلیون و ۹۶۰ هزار تن مواد معدنی در نقاط مختلف استان صادر شد.

وی افزود: شمار پروانه‌های بهره‌برداری معدنی صادره نیز در این مدت ۲ فقره با استخراج سالانه ۶۰ هزار تن و سرمایه گذاری ۶۵ میلیون ریال بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام از احیاء و فعال‌سازی سه معدن راکد در این استان خبر داد و یادآور شد: ۲ فقره صدور پراونه بهره‌برداری با سه مورد برگزاری مزایده معادن برای واگذاری معادن و محدوده‌های اکتشافی از دیگر اقدامات انجام شده در بخش معدن طی سال گذشته بوده است.

محمدرحیمی تاکید کرد: نظارت‌ها و بازدید از معادن استان به صورت متوالی انجام و از نظر اصول ایمنی، میزان برداشت و رعایت مجوزهای قانونی مورد بررسی و اعمال نظر قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: ۱۶ ماده معدنی که بیشتر تنوعی از مصالح ساختمانی چون بیتومین، سنگ گچ، سنگ آهک، کلسیت، سیلیس، شن، ماسه، لاشه و مالون، آلوویوم آهکی، شیل و مارن، مرمریت و سلستین تاکنون در این استان شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، یک هزار و ۹۷۸ نفر هم اکنون در حوزه‌های مرتبط با صنایع معدنی این استان اشتغال به کار دارند.

تعداد معادن شناسایی شده در استان ۲۱۶ مورد است که از این تعداد ۶۳ مورد دارای پروانه بهره‌برداری دائم بوده و مجوز برداشت ۲۱ فقره صادر شده است.

ظرفیت اسمی تولید معادن استان ۱۰ میلیون تن در سال و میزان ذخائر معادن ایلام بر اساس آخرین برآوردها بالغ بر یک میلیارد تن تعیین شده است./ایرنا