تهران- رئیس هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در یک‌صد و سی و یکمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) از تصویب و الحاق پیشنهاد ایران به قطعنامه مصوب این اجلاس درباره مقابله با پدیده ریزگردها و بیابان‌زایی خبر داد.

سیده فاطمه حسینی رئیس شورای اجرایی ایران در IPU روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ما، با اشاره به بند پیشنهادی هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: توانستیم در این اجلاس پیشنهاد ایران درباره لزوم همکاری دولت‌ها برای مقابله با بیابان‌زایی و پدیده ریزگردها را به تصویب برسانیم.
وی با اشاره به وضعیت نگران کننده پدیده ریزگردها در ایران بیان کرد: تلاش کردیم تا کشورهای شرکت کننده در این اجلاس را به ضرورت سرمایه‌گذاری در کاهش خطرات ناشی از بیابان‌زایی، قطع درختان جنگلی و طوفان شن (ریزگردها) ترغیب و اقناع کنیم.

رئیس شورای اجرایی ایران در IPU با تاکید بر اینکه وجود پدیده ریزگردها در ایران به ویژه استان‌های جنوبی کشور همچون خوزستان در برخی فصول به شدت این استان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است، بیان کرد: قطعنامه مصوب اجلاس ۱۴۱ بین المجالس جهانی بنام تغییرات آب و هوایی است که به عنوان آیتم اضطراری از سوی کشور هند ارائه و از سوی هیات‌های حاضر به تصویب رسید.

حسینی ادامه داد: با پیشنهاد نمایندگان هیات ایرانی موضوع ضرورت تلاش و سرمایه‌گذاری کشورها برای مقابله با بیابان‌زایی، قطع درختان و از بین بردن جنگل‌ها و پدیده ریزگردها که از سوی ایران پیشنهاد شد، با اقبال هیات‌های حاضر در اجلاس به تصویب رسید و به قطعنامه الحاق شد.

به گفته وی، بند پیشنهادی هیات پارلمانی کشورمان (بند شماره ۸ از قطعنامه مذکور) از پارلمان‌های ملی می‌خواهد؛ مطابق با چارچوب طرح کاهش خطرات ناشی از بلایا (مربوط به دوره زمانی ۲۰۳۰-۲۰۱۵ ) موسوم به Sendi Framwork، دولت‌های خود را به حمایت از توسعه ملی و جامع، تقویت کاهش خطر ناشی از بلایا، ارائه پاسخ موثر به آنها و به سرمایه‌گذاری در اقدامات مرتبط با کاهش خطر بلایایی همچون بیابان زایی، قطع درختان جنگلی و طولان‌های شن ترغیب کنند./ ایرنا

 

 

 

 

×××

 

   

   این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید :ایمیل برای ارسال اخبار، مقاله، یادداشت، سوژه و درج تبلیغات

   

 ۰۹۱۸۵۱۳۸۸۵۴ - ۰۹۳۹۸۴۳۳۹۱۶ - ارسال اخبار از طریق تلگرام: ۰۹۱۲۰۷۲۰۷۶۱

  

 

عضویت در تلگرام

Back to Top

Template Design:Dima Group