رسانه پویاخبر

 

مهمترین عناوین روز

جستجو در سایت


 

 

 

 

تهران- کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:یکی از جنبه‌های اهمیت آزادی اسدالله اسدی بی ثمر شدن و بی نتیجه ماندن تلاش‌های گسترده اپوزیسیون خارج نشین علیه کشورمان است.

امیر بی پروا کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی ایران در خصوص اهمیت آزادی اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان پس از ۵ سال بازداشت غیرقانونی در زندان های آلمان و بلژیک اظهار داشت: موضوع استرداد یا بحث تبادل زندانیان و همکاری های قضایی میان دولت ها مسئله ای است که به صورت سنتی در حوزه حقوق بین الملل پذیرفته شده است.

وی گفت: کشورهای مختلف هم در رابطه با کشف و تعقیب جرائم و هم در ارتباط با اجرای مجازات ها با یکدیگر همکاری داشته و دارند و از طرف دیگر بحث «حمایت از اتباع» آنها نیز در این مقوله مطرح است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: در واقع کشورها یک بحثی را دارند تحت این عنوان که از اتباع و شهروندان خود در تمام دنیا حمایت کنند.

بی پروا با بیان اینکه آقای اسدی به عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی ایران از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بود، تصریح کرد: به موجب کنوانسیون حقوق دیپلماتیک وین ۱۹۶۳ که در خصوص موارد دیپلماتیک سخن می‌گوید، اگر دیپلمات ها جرمی انجام دهند، کشور میزبان نمی‌تواند دیپلمات ها را مورد تعقیب قرار دهد و تنها کاری که میتواند انجام دهد این است که تحت عنوان «عنصر نامطلوب» آنها را از کشورش اخراج کند.

وی ادامه داد: موضوع آزادسازی اسدی را می‌توان به عنوان «شکست حقوقی اروپایی ها در برابر ایران» تلقی کرد، غربی ها در این موضوع نشان دادند که دستگاه قضایی آنها آنقدر ضعیف است که در برابر اقدامات حقوقی و دیپلماتیک ایران عملاً احکام قضایی‌شان که مبتنی بر تبلیغات و رسانه‌ها بوده، اجرا نشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه آزادی دیپلمات ایرانی را میتوان «شکست سیستم حقوقی بلژیک» هم عنوان کرد، گفت: پرونده آقای اسدی برای اپوزیسیون خارج نشین و ضدانقلاب به نوعی دستاورد تلقی می شد به این معنا که یک مامور رسمی جمهوری اسلامی را در حین ماموریت بازداشت و به زندان محکوم کردند و به دنبال بهره برداری‌های بیشتر از این بودند.

بی پروا بیان کرد: در واقع طرف غربی تلاش می‌کرد تا با این قبیل اقدامات، کشورهای اروپایی را برای دیپلمات‌های ایرانی، برای طرفداران ایران و مردم مومن و حزب اللهی ناامن کنند.

وی ادامه داد: اگر به رفتار ها و «اقدامات اپوزیسیون خارج نشین» در ماه های اخیر دقت کنید متوجه می شوید که آنها با برگزاری راهپیمایی ها و اعتراضات در کشور های مختلف تلاش کردند تا زمینه اخراج دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران را از کشورهای اروپایی فراهم کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهارداشت: علاوه بر این، آنها با تجمع در برابر «مراکز اسلامی مستقر در کشورهای اروپایی» از جمله مرکز اسلامی هامبورگ آلمان، مرکز اسلامی لندن و بروکسل و دیگر نقاط، افرادی را که به این مراکز رفت و آمد دارند را مورد شناسایی قرار می دهند و برای آنها ایجاد مزاحمت می کنند و حتی خواهان اخراج آنها از سرزمین های اروپایی می شوند.

بی پروا تصریح کرد: بنابراین یکی دیگر از جنبه های اهمیت آزادی اسدالله اسدی بی ثمر شدن و بی نتیجه ماندن تلاش های گسترده اپوزیسیون خارج نشین علیه کشورمان است.

وی با بیان اینکه در موضوع پرونده آقای اسدی تمام جریان اپوزیسیون با یکدیگر همکاری کردند تا با پرونده سازی علیه وی در فضای بین المللی به ایران فشار بیشتری وارد آورند، افزود: آنها تلاش می‌کنند تا با این بهانه های واهی نمایندگی های ایران در کشورهای اروپایی، مراکز اسلامی و کنسولگری های ایران در اروپا تعطیل شوند، دیپلمات‌های ما از اروپا اخراج و افراد مذهبی و طرفداران جمهوری اسلامی ایران در غرب منزوی شوند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطر نشان کرد: موضوع آزادی آقای اسدی نشان داد که تمام این اقدامات اپوزیسیون خارج نشین علیه جمهوری اسلامی ایران آب در هاون کوبیدن است و اروپایی‌ها هر زمان که احساس خطر کنند از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کند./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group