رسانه پویاخبر

 

مهمترین عناوین روز

جستجو در سایت


 

 

 

 


خود درمانی با هر دارویی برای سلامت بدن مضر است. یکی از این داروها که اغلب خودسرانه مصرف می‌شوند و عوارض خطرناکی دارند، آنتی بیوتیک‌ها هستند.

همه ما این توصیه را شنیده‌ایم که هرگز آنتی‌بیوتیک‌ها را بدون مشاوره و نظر متخصص مربوطه و در مقادیر زیاد مصرف نکنید. مطمئنا مصرف بیش از حد و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها به همراه عوارض بسیاری خواهد بود.

در واقع خود درمانی برای بسیاری از افراد مشکلی ندارد زیرا اعتقاد دارند که مراجعه به پزشک وقت گیر و گران است اما از این موضوع آگاهی ندارند که خود درمانی عوارض جانبی زیادی دارد و بسیار مضر است. این افراد تمایل دارند قرص‌ها را همانند آب نبات مصرف کنند، غافل از اینکه عوارض جدی در پی این مصرف نادرست پنهان است.

مواردی چون داروهای مسکن، شربت‌های سرفه، ملین‌ها، آنتی بیوتیک‌ها، داروهای ضدآلرژی، ویتامین‌ها و حتی آنتی اسیدها بدون تجویز پزشک در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند و به راحتی می‌توان با آن ها خود درمانی را آغاز کرد.

بدون شک آنتی بیوتیک‌ها برای مقابله با یک بیماری بسیار مهم هستند اما اگر بیش از حد آنها را مصرف کنید، ارزیابی نقش آنها در مبارزه با بیماری دشوار است بنابراین باید آنها را به مقدار مناسب مصرف کرد.

 

عوارض جدی و خطرناک مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

اگر بدون نسخه و خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنیم چه بلایی سرمان می‌آید؟ پاسخ این است که در برابر آنها مقاوم خواهید شد. این بدان معناست که باکتری‌های مضر و مسئول بیماری از بین نخواهند رفت. بنابراین اگر می‌خواهید خوب شوید باید اطمینان حاصل کنید که آنتی بیوتیک‌ها را به مقدار مناسب و طبق تجویز پزشک مصرف می‌کنید.

با مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها نه تنها باکتری‌های مضر بلکه باکتری‌های خوب نیز از بین می‌روند. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود و بدن را در معرض خطر زیادی قرار دهد.

به همین دلیل قبل از مصرف آنها نیاز به مشورت با یک متخصص پزشکی است. خود درمانی نه تنها صحیح نیست بلکه بسیار خطرناک هم می‌باشد زیرا نمی‌دانید آنتی‌بیوتیک‌ها را در چه زمانی و چقدر مصرف نمایید.

این که مردم چرا با آنتی‌بیوتیک‌ها خوددرمانی می‌کنند به این دلیل است که برخی از مزایای اولیه آنتی‌بیوتیک‌ها را مشاهده می‌کنند. آنها پس از این که شاهد بهبودی باشند، به فکر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در تعداد و دوز بیشتر میفتند.

در واقع این افزایش دوز نباید توسط خود بیمار انجام شود بلکه لازمه آن توصیه یک متخصص است تا بر اساس ارزیابی وضعیت سلامتی بیمار، مقدار لازم را توصیه نماید.

پزشکان می‌توانند تشخیص دهند که بیماری شما در نتیجه باکتری است یا یک عفونت ویروسی. در حقیقت، آن ها آزمایشات زیادی را برای تعیین ماهیت باکتری های پشت یک عفونت انجام می‌دهند.

بر اساس نتایج این آزمایشات، نوع مناسب آنتی بیوتیک تجویز می شود بنابراین بین عفونت تشخیص داده شده و داروی تجویز شده رابطه صحیحی وجود دارد که فقط توسط یک متخصص پزشکی قابل تشخیص و ارزیابی است.

افرادی که خود درمانی می کنند، در گذراندن دوره تجویز شده توسط پزشک نیز اشتباه می کنند. شما نباید مقدار زیاد یا مقدار کمی از آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید زیرا هیچ تاثیری بر روی باکتری های مضر نخواهد داشت و تنها به بدن تان آسیب می‌رسانید.

ممکن است تصور کنید پس از مصرف چند آنتی‌بیوتیک بهبود یافته‌اید اما نمی‌دانید که با عدم گذراندن دوره تجویز شده به خود آسیب خواهید رساند. باید تعادل خوبی بین دوزهای زیاد و کم دارو ایجاد شود که تجویز و توصیه پزشک به شما کمک می‌کند تا با عفونت مقابله کرده و تعادل مناسب را برقرار کنید.

به گزارش وب گاه نمناک، نتیجه دیگر عدم مصرف دوز مناسب دارو این است که اگر دفعه بعد مجبور به استفاده از آن برای مقابله با عفونت شدید، دارو اثر نمی‌کند زیرا مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد مقاومت در برابر عفونت باکتریایی می‌شود و مصرف کم آن باعث ریشه کن شدن عفونت نخواهد شد.

 

نکات مهمی دیگر درباره استفاده از آنتی بیوتیک ها 

 

به پزشک خود بگویید: در صورتی که احساس خوبی در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ندارید، باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید و از مصرف مجدد خودداری کنید.

 

از پزشک خود بپرسید: اگر ارزیابی شما این است که به آنتی‌بیوتیک نیازی ندارید از پزشک خود سوال کنید که مصرف آن ضروری است یا خیر. در ملاقات با پزشک‌تان، دلایلی که فکر می‌کنید نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارید را بگویید. از او بخواهید تا بیماری تان را ارزیابی کند.

 

خود آگاهی داشته باشید: بسیار مهم است بدانید شرایطی که باعث می‌شود شما آنتی‌بیوتیک مصرف کنید و از آن موقعیت‌ها دوری کنید، چیست.

 

استراحت کافی داشته باشید: در صورت ابتلا به بیماری، پزشک به شما توصیه می‌کند که استراحت کافی داشته باشید و کارهای غیرضروری را انجام ندهید زیرا ممکن است بیماری‌تان تشدید یابد.

 

تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: برای پیشگیری از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، تغییر در رژیم غذایی را امتحان کنید. غذاهای خانگی و سالم ممکن است یکی از راه‌های پیشگیری از استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها باشد./گروه ایرنا زندگی 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group