دکتر حشمت اله عسگری: افزایش ۸۸ درصدی صادرات به کشور عراق در مرز بین المللی مهران

اختصاصی پویاخبر/سیدداود سجادی اسدآبادی: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام گفت: در پنج ماه نخست سال جاری ۹۰۰ میلیون دلار کالا از این مرز به کشور عراق ارسال شد که افزایش ۸۸ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.   به گزارش خبرنگار پویا خبر دکتر حشمت […]

اختصاصی پویاخبر/سیدداود سجادی اسدآبادی: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام گفت: در پنج ماه نخست سال جاری ۹۰۰ میلیون دلار کالا از این مرز به کشور عراق ارسال شد که افزایش ۸۸ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

 

به گزارش خبرنگار پویا خبر دکتر حشمت اله عسگری در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در دو سال گذشته مرز بین المللی مهران فقط از جنبه صادرات فعالیت داشت اما در حال حاضر به مرکزی مهم برای ترانزیت کالا به کشور عراق مبدل شده و حمل بار به صورت مستقیم و ورود موقت به کشور عراق در این مرز انجام می گیرد.
وی با بیان اینکه در سطح کلان استان برای حجم دوبرابری صادرات به این کشور برنامه ریزی کرده ایم، افزود: در سال ۹۴ بالغ بر یک میلیارد و۴۰۰ میلیون دلار کالا و در پنج ماه نخست سال جاری ۹۰۰ میلیون دلار کالا از این مرز به کشور عراق صادر شده که طبق پیش بینی ها تا پایان امسال، این رقم دو برابر و بیش از ۲ میلیارد دلار خواهد بود.
 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که  بالغ بر ۱۲۰هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به ایلام اختصاص یافته ابراز کرد: با راه اندازی این صندوق، ظرف ۴ سال گذشته مبلغی به میزان حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال به استان اعتبار تخصیص یافته و تاکنون ۴۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال آن در استان هزینه شده و مبلغ ۸۵ هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال آن نیز در سطح استان در حال هزینه شدن است.
وی تصریح کرد: ارزش دلاری این اعتبار تخصیص یافته به استان از صندوق توسعه ملی، حدود سه میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده و نکته حائز اهمیت این است که در سال های ۹۱ و ۹۲ فقط میزان ۳۰۰ میلیون دلار به استان تخصیص یافته و در ۳ سال اخیر این مبلغ افزایشی ۱۰ برابری در استان داشته است.
وی در ادامه این مطلب در رابطه با اعتبارات تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی در بخش های مختلف در استان خاطر نشان کرد: از مبلغ یاد شده بیش از ۳۷ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال در بخش صنعت،  از این مقدار اعتبار تخصیص یافته در بخش صنعت ، سه هزار و ۶۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی و یک هزار و ۹۹۰ میلیارد ریال نیز در سایر بخش ها هزینه شده است.
دکتر عسگری بیان داشت: یکی از دستاوردها و اقدامات شایسته مجموعه مدیریتی استان در ۳ سال اخیر،  تنوع بخشی به منابع درآمدی و جذب منابع غیر بودجه ای در حوزه اقتصادی بوده که تاثیر مهمی در رشد و ارتقاء جایگاه آن داشته است.
وی در ادامه این مبحث گفت: در سالیان گذشته بیشتر توجه بر روی منابع اختصاص یافته در بودجه های سنواتی به استان بود که با وجود این بودجه به مبلغ محدود ۵ هزار میلیارد ریالی، نمی توانستیم امیدواری چندانی به رشد و توسعه و تحول در حوزه های مختلف بویژه از نظر زیرساختی و اقتصادی در استان باشیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام جذب سرمایه گذاری را یکی از ظرفیت ها و نقاط قوت استان در ۳ سال گذشته عنوان کرد و گفت: مجموعه مدیریتی استان در دولت تدبیر و امید در این مدت با تلاش و اهتمامی شایسته از روش تامین مالی طرح ها به شکل (بی او تی) و مشارکت بخش خصوصی در اجرای برنامه ها کمک گرفت تا با استفاده از منابع غیر بودجه ای و اتکا نکردن به مرکز بتواند منابع مالی بیشتری را برای اجرای طرح های اقتصادی و زیربنایی در استان جذب کند.
وی ادامه داد: این اقدام باعث گردیده که تعدادی از طرح هایی که در سالهای گذشته راکد و نیمه کاره بوده اند و باعث تحمیل هزینه های گزاف به استان شده اند، مورد بهره برداری قرار گرفته که یکی از این طرح ها تصفیه خانه آب شهر ایوان است که تا سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
معاون استاندار ایلام در ادامه این مطلب بیان داشت: از دیگر پروژه های استان که به صورت روش (بی او تی) در حال انجام می باشد، می توان به احداث و راه اندازی دو نیروگاه تولید برق در شهرستان های دهلران و مهران با مبلغ سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلار و تولید برق ۳۰۰ مگاوات برق اشاره نمود.
عسگری به برنامه های در دست اجرا در راستای توسعه اراضی آبی کشاورزی در استان اشاره کرد و خاطرنشان نمود: هم اکنون بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش آبیاری قرار دارد و طبق برنامه ریزی های مجموعه مدیریتی استان در نظر دارد که با استفاده از اعتبار ۲۷ هزار میلیارد ریالی طرح سامانه گرمسیری سطح زیرکشت اراضی آبی استان، این میزان زیر کشت آبی را به مرز ۲۰۰ هزار  هکتار برساند. همچنین با بانک کشاورزی برای احداث ۲۰ ایستگاه کوچک تامین آب اراضی کشاورزی منعقد گردیده که با بهره برداری از ایستگاهها، بیش از ۳۰ هزار هکتار به اراضی آبی استان اضافه می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی ایلام به ۹۸ هزار نفر رسیده تاکید کرد:یکی از ملاک های اشتغالزایی در استان، تعداد افراد بیمه شده تامین اجتماعی می باشد که مجموع بیمه شدگان استان در سال ۹۲ حدود ۸۶ هزار نفر بوده که این مقدار در سال ۹۳ به میزان ۹۳ هزار و ۱۶۳ نفر و در پایان سال ۹۴ به ۹۸ هزار و ۲۹۲ نفر رسیده است.
این مسئول همچنین به اقدامات و فعالیت های مجموعه مدیریتی استان در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در استان بیان کرد: در این راستا تعداد ۴۶۰ طرح اقتصادی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان شناسایی شده و برای اعطای تسهیلات به آنان معرفی گردیده اند.
دکتر عسگری همچنین در رابطه با پیگیری نامه معاول اول رئیس جمهور در خصوص تحقق سیاست های مربوط به اقتصاد مقاومتی در استان گفت: دبیرخانه مربوط به این موضوع در سازمان مدیریت و برنامه ریزی است اما برای رشد و توسعه طرح ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی در استان، معاونت اقتصادی استانداری نیز در این کار مشارکت نموده و برای تحقق این سیاست ها تلاش خواهد کرد.
وی با بیان اینکه تمامی جلسات برگزار شده در سطح استان با حول محوریت اقتصاد مقاومتی برگزار و هر سه ماه یکبار پیشرفت کار جلسات و برنامه ها و جلسات بررسی می شود، اضافه کرد: در این راستا یکی از اقدامات شایسته دولت این بوده که وزیر دادگستری نیز بعنوان جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان ایلام تعیین شده که به زودی جلسات مربوط به اقتصاد مقاومتی با حضور ایشان برگزار می گردد.
دکتر عسگری برنامه های مهم و ارزنده دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان را بخشی در اجرا و بخشی در حال اقدام عنوان کرد و ادامه داد: از مهمترین این بخش ها در حوزه کشاورزی است که در فرآیندی ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی مزروعی استان تحت پوشش آبیاری قرار خواهد گرفت که در نوع خود کم نظیر بوده و اقدامی شایسته در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان به شمار می رود.
وی در رابطه با برنامه های دولت در استان برای تحقق اقتصاد مقاومتی به احداث ۸ طرح بزرگ صنعتی در دستور کار قرار دارد، عنوان نمود: علاوه بر احداث و راه اندازی این واحدهای بزرگ تولیدی در استان، همچنین در حوزه صنعت بالغ بر ۱۱۶ واحد تولیدی شناسایی شده اند که می توان با تزریق سرمایه به آنان مجدداً شاهد فعالیت آنان باشیم. بنابراین در حال حاضر تعداد ۳۵ مورد از این واحدها را توانسته ایم دوباره در استان وارد مدار تولید نماییم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام همچنین در بخشی دیگری از سخنان خود مشارکت نهادهای مالی قدرتمند برای فعالیت در استان را سودمند توصیف کرد و گفت: در طول سه سال گذشته در این راستا اقدامات مناسبی انجام گرفته که نمونه ای از آنان گاوداری ۷۰۰ راسی کمیته امداد ایوان با مشارکت بنیاد مستضعفان می باشد که ظرف ۲ ماه آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و نقش موثری در ارتقاء و افزایش فعالیت و بالندگی کارخانه های تولید لبنیات در استان خواهد داشت.
وی در ادامه بحث مشارکت نهادهای مالی در استان گفت: از دیگر طرحهایی که در استان در این راستا انجام خواهد گرفت، سرمایه گذاری بانک سینا وابسته به بنیاد مستضعفان در طرح های یارانه ای است که علاوه بر آن ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز در استان اقداماتی را در نظر دارد که نمونه هایی از آنان تسهیلات خرد خانگی، بیمه شدگان فرش استان و اعطای ۳۰۰ فقره وام ۵۰ میلیون ریالی می باشد.
عسگری در پایان به اجرای طرح های مربوط به کارآفرینی و حمایت از این طرح ها از سوی مجموعه مدیریتی استان اشاره نمود و یادآور شد: در سال ۹۴ بالغ بر  ۹۰۰ طرح در حوزه کارآفرینی مورد اجرا قرار گرفت که موجب اشتغالزایی یک هزار و ۴۰۰ نفر در سطح استان گردید. همچنین بر اساس آمارها و مستندات، از سوی صندوق کارآفرینی و امید در مدت ۳ سال گذشته مبلغی به میزان ۶۲۰ میلیارد ریال به متقاضیان تسهیلات در استان پرداخت شده است.

 

 انتهای پیام/*

 {loadmodule mod_banners,عضویت در تلگرام}